lilypond 1.3.57 - en to ja translation catalogue (216 entries)

en: EOF in a string
ja: 文字列中に EOF があります

en: warning:
ja: 警告:

en: not enough fields in Dstream init
ja: Dstream 初期化時のフィールドが不十分

en: option `%s' requires an argument
ja: オプション `%s' には引数が必要です

en: option `%s' doesn't allow an argument
ja: オプション `%s' は引数を許可しません

en: unrecognized option: `%s'
ja: 認識できないオプション: `%s'

en: invalid argument `%s' to option `%s'
ja: オプション `%2$s' に対する無効な引数 `%1$s'

en: error:
ja: エラー:

en: non fatal error:
ja: 致命的ではないエラー:

en: position unknown
ja: 位置が判りません

en: can't map file
ja: ファイルをマップできません

en: can't open file: `%s'
ja: ファイルを開けません: `%s'

en: Huh?  Got %d, expected %d characters
ja: へっ？ %2$d 文字あるはずなのに %1$d 文字しかない

en: programming error:
ja: プログラム上のエラー:

en:  (Continuing; cross thumbs)
ja:  (続けます -- cross thumbs)

en: can't find character number: %d
ja: 文字番号が見つかりません: %d

en: can't find character called: `%s'
ja: 呼び出された文字が見つかりません: `%s'

en: Error parsing AFM file
ja: AFM ファイルを解析中にエラー

en: can't find font: `%s'
ja: フォントが見つかりません: `%s'

en: Loading default font
ja: デフォルトフォントをロードします

en: can't find default font: `%s'
ja: デフォルトフォントが見つかりません: `%s'

en: (search path: `%s')
ja: (検索パス: `%s')

en: Giving up
ja: 諦めました

en: Can't switch translators, I'm there already
ja: トランスレータを切り替えられません。既にそうなっています

en: can't find start of beam
ja: 鈎の始点が見つかりません

en: already have a beam
ja: 既に鈎があります

en: unterminated beam
ja: 終端のない鈎

en: stem must have Rhythmic structure
ja: 符尾はリズム構造を持たねばなりません

en: stem doesn't fit in beam
ja: 符尾が鈎の中におさまりません

en: beam was started here
ja: 鈎はここから開始されました

en: beam has less than two stems
ja: 鈎が二つ未満の符尾とともに使われました

en: weird beam vertical offset
ja: 垂直方向の位置としておかしな鈎

en: can't change `%s' to `%s'
ja: `%s' から `%s' に変更できません

note: We could change the current translator's id, but that would make errors hard to catch last->translator_id_str_  = change_l ()->change_to_id_str_;
en: I'm one myself
ja: トランスレータそのものです

en: none of these in my family
ja: ファミリの中にありません

en: unterminated chord tremolo
ja: 終端のないコードトレモロ

en: no one to print a tremolos
ja: トレモロを表示するものがいません

en: invalid subtraction: not part of chord: %s
ja: 無効な引き算: コードの一部ではありません: %s

en: invalid inversion pitch: not part of chord: %s
ja: 無効な転回ピッチ: コードの一部ではありません: %s

en: unknown clef type
ja: 不明な音部記号(Clef)

en: Too many clashing notecolumns.  Ignoring them.
ja: 釣り合わない音符が多すぎます。それらを無視します。

en: crescendo
ja: クレッシェンド

en: too small
ja: 小さすぎます

en: minVerticalAlign != maxVerticalAlign: cross staff spanners may be broken
ja: minVerticalAlign != maxVerticalAlign: 交差したスパナが壊れたかも

en: floating point exception
ja: 浮動小数点例外

en: can't set mem-checking!
ja: メモリチェックを設定できません!

en: can't find start of (de)crescendo
ja: (デ)クレッシェンドの始点が見つかりません

en: already have a crescendo
ja: クレッシェンドが既にあります

en: already have a decrescendo
ja: デクレッシェンドが既にあります

en: unterminated (de)crescendo
ja: 終端のない(デ)クレッシェンド

en: unterminated extender
ja: 終端のないエクステンダ

en: Nothing to connect extender to on the left.  Ignoring extender request.
ja: エクステンダが左側につながりません。エクステンダ要求を無視します。

en: no one to print a repeat brace
ja: 反復記号を表示するものがありません

en: No feasible line breaking found
ja: 不適切な改行が見つかりました

en: no Grace context available
ja: 装飾コンテキストがありません

en: Unattached grace notes.  Attaching to last musical column.
ja: 装飾音符がつけられませんでした。直前のカラムにつけます

en: unterminated hyphen
ja: 終端のないハイフン

en: Nothing to connect hyphen to on the left.  Ignoring hyphen request.
ja: 左側に繋げるハイフンがありません。ハイフンの要求を無視します

en: wrong identifier type, expected: `%s'
ja: 間違った識別子型、ここに来るべきものは: `%s'

en: can't find file: `%s'
ja: ファイルが見つかりません: `%s'

en: No key name, assuming `C'
ja: キー名がありません、`C' を試みます

en: Don't know how handle empty keys
ja: 空のキーの扱い方が判りません

en: FIXME: key change merge
ja: FIXME: キー変更のマージ

en: Don't have that many octaves (%s)
ja: そんなに沢山のオクターブ (%s) を使わないでください

en: underdone accidentals (%s)
ja: フラットが多すぎます (%s)

en: overdone accidentals (%s)
ja: シャープが多すぎます (%s)

en: (load path: `%s')
ja: (読込パス: `%s')

en: Element count %d.
ja: 要素数 %d.

en: Element count %d
ja: 要素数 %d

en: Calculating column positions...
ja: カラム位置を計算中...

en: out of tune:
ja: 範囲外の調:

en: can't find: `%s'
ja: 見つかりません: `%s'

en: Aborting
ja: 終了します

en: Non-matching braces in text `%s', adding braces
ja: テキスト `%s' 中に一致するブレースがありません。ブレースを追加します

en: enable debugging output
ja: デバッグ出力を有効

en: this help
ja: このヘルプ

en: add DIR to search path
ja: DIR を検索パスに追加

en: use FILE as init file
ja: FILE を初期化ファイルとして使用

en: write Makefile dependencies for every input file
ja: 全ての入力ファイルの Makefile 依存関係を書き込む

en: produce MIDI output only
ja: MIDI 出力の生成のみ

en: write output to BASENAME[-x].extension
ja: BASENAME[-x].拡張子 へ出力を書き込む

en: show all changes in relative syntax
ja: 関連する文法から全ての変更を表示

en: inhibit file output naming and exporting
ja: 名前付けとエクスポートの出力ファイルを抑制する

en: don't timestamp the output
ja: 出力にタイムスタンプをつけない

en: switch on experimental features
ja: 実験的な機能を有効にする

en: ignore mudela version
ja: mudela のバージョンを無視する

en: print version number
ja: バージョン番号を表示

en: show warranty and copyright
ja: 保証と著作権について表示する

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
ja: 使い方: %s [オプション]... [ファイル]...

en: Typeset music and or play MIDI from FILE
ja: ファイルの楽曲を組版したり、MIDI 演奏したりする

en: LilyPond is a music typesetter.  It produces beautiful sheet music
    using a high level description file as input.  LilyPond is part of 
    the GNU Project.
ja: LilyPond は楽曲組版ソフトです。入力ファイルにはハイレベルな記述を使用でき、
    美しい譜面を作成することができます。LilyPond は GNU プロジェクトの一部です。

en: Options:
ja: オプション:

en: This binary was compiled with the following options:
ja: このバイナリは以下のオプション付きでコンパイルされました

en: Report bugs to %s
ja: バグレポートは %s へ

en: This is free software.  It is covered by the GNU General Public License,
    and you are welcome to change it and/or distribute copies of it under
    certain conditions.  Invoke as `%s --warranty' for more information.
ja: This is free software.  It is covered by the GNU General Public License,
    and you are welcome to change it and/or distribute copies of it under
    certain conditions.  Invoke as `%s --warranty' for more information.
    
    -- 参考訳
    これはフリーソフトウェアです。GNU 一般公有使用許諾書に基づき、同一条件で
    これを改変したり、複製を配布したりする事は歓迎されます。
    `--warranty' オプション付きで起動すると、より詳細な情報が得られます。

en:     This program is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU General Public License version 2
    as published by the Free Software Foundation.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU
    General Public License for more details.
    
        You should have received a copy (refer to the file COPYING) of the
    GNU General Public License along with this program; if not, write to
    the Free Software Foundation, Inc., 675 Mass Ave, Cambridge, MA 02139,
    USA.
ja:     This program is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU General Public License version 2
    as published by the Free Software Foundation.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU
    General Public License for more details.
    
        You should have received a copy (refer to the file COPYING) of the
    GNU General Public License along with this program; if not, write to
    the Free Software Foundation, Inc., 675 Mass Ave, Cambridge, MA 02139,
    USA.
    
    -- 参考訳
     このプログラムは、フリーソフトウェアです。あなたは Free Software Foundation
    が公表した GNU 一般公有使用許諾のバージョン 2 の条項に基づいて、このプログラ
    ムを再頒布または変更することができます。
    
    このプログラムは有用とは思いますが、頒布に当たっては、市場性及び特定目的適合
    性についての暗黙の保証も含めて、いかなる保証も行ないません。詳細については、
    GNU 一般公有使用許諾書をお読み下さい。
    
    あなたは、このプログラムと一緒に GNU 一般公有使用許諾書を受け取っているはず
    です(COPYING ファイルを参照)。そうでない場合は、Free Software Foundation,
    Inc., 675 Mass Ave, Cambridge, MA 02139, USA に手紙を書いてください。

en: no such instrument: `%s'
ja: その様な楽器はありません: `%s'

en: unconventional key: flats: %d, sharps: %d
ja: 慣習に合わないキーです: フラット: %d 個, シャープ %d 個

en: silly duration
ja: 馬鹿げた音長

en: silly pitch
ja: 馬鹿げたピッチ

en: Error syncing file (disk full?)
ja: ファイルの同調エラー (ディスクが一杯?)

en: Interpretation context with empty type
ja: 空タイプの解釈コンテキスト

en: can't find `%s' context
ja: `%s' コンテキストが見つかりません

en: Transposition by %s makes accidental larger than two
ja: %s の変調によって、二つを超える派生音が作られました

en: Identifier name is a keyword: `%s'
ja: 識別子名はキーワードです: `%s'

en: error at EOF: %s
ja: EOF のところでエラー: %s

en: Parsing...
ja: 構文解析中...

en: Braces don't match
ja: ブレースが一致しません

en: unknown paper variable: `%s'
ja: paper 変数の値が判りません: `%s'

en: not a real variable
ja: 値が実数ではありません

en: paper output to %s...
ja: %s へ paper 出力...

en: Preprocessing elements...
ja: 要素を前処理中...

en: Outputting Score, defined at:
ja: 譜面を出力します。ここで定義:

en: Track ...
ja: トラック ...

note: perhaps multiple text events?
en: Creator:
ja: 作曲者:

en: Automatically generated
ja: 自動生成された

en: from musical definition: %s
ja: 音楽的定義より: %s

en: MIDI output to %s...
ja: %s への MIDI 出力

en: can't find start of piano pedal: %s
ja: ピアノペダルの始点が見つかりません: `%s'

en: Wrong type for property
ja: 属性値のタイプが間違っています

en: No bar engraver found.  Ignoring repeats.
ja: 小節が見つかりません。反復を無視します。

en: Junking request: `%s'
ja: 要求を捨てます: `%s'

en: Huh?  Not a Request: `%s'
ja: は? 要求ではない: `%s'

en: Junking music: `%s'
ja: 曲を捨てます: `%s'

en: too many colliding rests
ja: 休符の衝突が多すぎます

en: too many notes for rest collision
ja: 休符の衝突に対して音符が多すぎます

en: unbound spanner `%s'
ja: 閉じていないスパナ `%s'

en: no toplevel translator
ja: 最上位のトランスレータがありません

en: Interpreting music...
ja: 楽曲の解釈中...

en: Need music in a score
ja: 楽譜には楽曲が必要です

note: should we? hampers debugging.
en: Errors found/*, not processing score*/
ja: エラーを発見/*, 楽譜を処理しません*/

en: elapsed time: %.2f seconds
ja: 経過時間: %.2f 秒

en: Writing dependency file: `%s'...
ja: 依存関係ファイルの書き込み: `%s'...

en: Score contains errors; will not process it
ja: 楽譜にエラーが含まれています -- 処理しません

en: Don't know how to interpret articulation `%s'
ja: 音節 `%s' の解釈方法が判りません

en: Must stop before this music ends
ja: この楽曲の終わりまでに止めなければなりません

note: this shouldn't happen, but let's continue anyway.
en: Single_malt_grouping_item:  I've been drinking too much
ja: Single_malt_grouping_item:  飲みすぎちゃった

en: unterminated slur
ja: 終端されていないスラー

en: can't find both ends of %s
ja: %s の両端が見つかりません

en: slur
ja: スラー

en: Putting slur over rest.  Ignoring.
ja: 休符をまたいだスラーがあります。無視します。

en: Slur over rest?
ja: スラーが休符をまたいでいる?

en: Spanner `%s' has equal left and right spanpoints
ja: 範囲指定子 `%s' の左右の点が同じです

en: Adding note head to incompatible stem (type = %d)
ja: 矛盾した符尾へ符頭を追加します (タイプ = %d)

en: Weird stem size; check for narrow beams
ja: 変な符尾のサイズ -- 細い鈎のチェックをして下さい

en: TFM header of `%s' has only %u word(s)
ja: `%s' の TFM ヘッダに %u 語しかありません

en: %s: TFM file has %u parameters, which is more than the %u I can handle
ja: %s: TFM ファイルは %u 個のパラメタがありますが、%u 以上は扱えません

en: can't find ascii character: `%d'
ja: ascii 文字が見つかりません: `%d'

en: No ties were created!
ja: 作られたタイがありません!

en: lonely tie
ja: 一つだけのタイ

en: no one to print a tuplet start bracket
ja: 連符開始ブラケットを表示するものがありません

en: lost in time:
ja: 拍子に迷いました:

en: conflicting timing request
ja: 拍子の要求が競合します

en: This is the other timing request
ja: これは別の拍子要求です

en: barcheck failed at: %s
ja: 小節チェックが失敗: %s

en: unknown translator: `%s'
ja: 判らないトランスレータ: `%s'

en: Program has no such type
ja: プログラムにはその様なタイプがありません

en: Already contains: `%s'
ja: 既に含んでいます: `%s'

en: can't find or create `%s' called `%s'
ja: `%2$s' に呼ばれた `%1$s' が見つからないか作れません

en: can't find or create: `%s'
ja: 見つからないか作れません: `%s'

en: no one to print a volta bracket
ja: volta ブラケットを表示するものがありません

en: Oldest supported input version: %s
ja: 一番古い入力可能バージョン: %s

en: Need a translator group for a context
ja: コンテキストにはトランスレータグループが必要です

en: Wrong type for property value
ja: 属性値へのタイプが間違っています

en: More alternatives than repeats.  Junking excess alternatives.
ja: 繰り返しよりも選択肢が多い。超過分を捨てます。

en: Second argument must be a symbol
ja: 第二引数はシンボルでなければなりません

en: First argument must be a procedure taking 1 argument
ja: 第一引数は引数を一つとる手続きでなければなりません

en: Can't specify direction for this request
ja: この要求に対する方向を指定することはできません

en: Expecting %d arguments
ja: %d 個の引数があるはず

en: Have to be in Lyric mode for lyrics
ja: 歌詞は Lyric モード内に書いてください

en: not a duration: %d
ja: 音長ではありません: %d

en: Have to be in Note mode for notes
ja: 音符は Note モード内に書いてください

en: Have to be in Chord mode for chords
ja: コードは Chord モード内に書いてください

en: EOF found inside a comment
ja: コメント内に EOF が見つかりました

en: \maininput disallowed outside init files
ja: 初期化ファイルの外では \maininput を記述できません

en: undefined identifier: `%s'
ja: 未定義の識別子: `%s'

note: backup rule
en: Missing end quote
ja: 終了クオートがありません

note: backup rule
en: white expected
ja: 空白が必要です

en: Can't evaluate Scheme in safe mode
ja: 安全モードでは Scheme の評価をできません

en: invalid character: `%c'
ja: 無効な文字: `%c'

en: unknown escaped string: `\%s'
ja: 未知のエスケープ文字列: `\%s'

en: incorrect mudela version: %s (%s, %s)
ja: 間違った mudela バージョン: %s (%s, %s)

en: write exact durations, e.g.: a4*385/384
ja: 正確な音長を書いてください。例: a4*385/384

en: set key: ACC +sharps/-flats; :1 minor
ja: 調を設定: ACC +シャープ/-フラット :1 短調

en: don't output tuplets or double dots, smallest is 32
ja: 連符や複符点を出力しない、最小は 32

en: set FILE as default output
ja: デフォルト出力として FILE を設定する

en: don't output tuplets
ja: 連符を出力しません

en: be quiet
ja: 静かにします

en: set smallest duration
ja: 音長を最小に設定します

en: be verbose
ja: 詳細な情報を表示します

en: assume no double dotted notes
ja: 複符点音符を無くすよう試みます

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
ja: 使い方: %s [オプション]... [ファイル]

en: Translate MIDI-file to mudela
ja: MIDI ファイルを mudela に変換します

en: zero length string encountered
ja: 長さゼロの文字列が現われました

en: MIDI header expected
ja: MIDI ヘッダがありません

en: invalid header length
ja: 無効なヘッダ長です

en: invalid MIDI format
ja: 無効な MIDI フォーマット

en: invalid number of tracks
ja: 無効なトラック数

en: can't handle non-metrical time
ja: 韻律にならない拍子は扱えません

en: Junking note-end event: channel = %d, pitch = %d
ja: 音符終端イベントを捨てます: channel = %d, pitch = %d

en: invalid running status
ja: 無効な動作状態

en: unimplemented MIDI meta-event
ja: 未実装の MIDI メタイベント

en: invalid MIDI event
ja: 無効な MIDI イベント

en: MIDI track expected
ja: MIDI トラックが必要です

en: invalid track length
ja: 無効なトラック長です

en: #32 in quarter: %d
ja: 四分の中に #32: %d

en: Lily output to %s...
ja: Lily は %s に出力します...

en: track %d:
ja: トラック %d:

en: Processing...
ja: 処理中...

en: Creating voices...
ja: 音声を作成中...

en: track
ja: トラック

en: NOT Filtering tempo...
ja: テンポのフィルタをしません...

en: NOT Quantifying columns...
ja: カラムの長さを量りません...

en: Quantifying columns...
ja: カラムの長さを量ります...

en: Settling columns...
ja: カラムを決定します...

note: Maybe better not to translate these?
en: % Creator:
ja: %s Creator:
