gnupg 1.0 - en to ja translation catalogue (649 entries)

en: Warning: using insecure memory!
ja: 警告: 安全でないメモリーを使用しています!

en: operation is not possible without initialized secure memory
ja: 初期化された安全なメモリーが無い場合には実行できません

en: (you may have used the wrong program for this task)
ja: (この目的には不適切なプログラムを用いたのでしょう)

en: general error
ja: 一般的なエラー

en: unknown packet type
ja: パケットタイプが不明です

en: unknown version
ja: バージョンが不明です

en: unknown pubkey algorithm
ja: 公開鍵のアルゴリズムが不明です

en: unknown digest algorithm
ja: 要約のアルゴリズムが不明です

en: bad public key
ja: 公開鍵が不正です

en: bad secret key
ja: 秘密鍵が不正です

en: bad signature
ja: 署名が不正です

en: checksum error
ja: チェックサムエラー

en: bad passphrase
ja: パスフレーズが正しくありません

en: public key not found
ja: 公開鍵がみつかりません

en: unknown cipher algorithm
ja: 暗号アルゴリズムが不明です

en: can't open the keyring
ja: 鍵リングが開けません

en: invalid packet
ja: 無効なパケットです

en: invalid armor
ja: 無効な装甲です

en: no such user id
ja: そのユーザ ID はありません

en: secret key not available
ja: 秘密鍵がありません

en: wrong secret key used
ja: 不正な秘密鍵が用いられています

en: not supported
ja: サポートしていません

en: bad key
ja: 鍵が不正です

en: file read error
ja: ファイルの読み出しエラー

en: file write error
ja: ファイルへの書き込みエラー

en: unknown compress algorithm
ja: 圧縮アルゴリズムが不明です

en: file open error
ja: ファイルが開けません

en: file create error
ja: ファイルが作成できません

en: invalid passphrase
ja: パスフレーズが間違っています

en: unimplemented pubkey algorithm
ja: 公開鍵のアルゴリズムが実装されていません

en: unimplemented cipher algorithm
ja: 暗号アルゴリズムが実装されていません

en: unknown signature class
ja: 署名のクラスが不明です

en: trust database error
ja: 信用データベースのエラーです

en: bad MPI
ja: MPI が不正です

en: resource limit
ja: リソースが限界です

en: invalid keyring
ja: 鍵リングが無効です

en: bad certificate
ja: 証明書が不正です

en: malformed user id
ja: ユーザ ID の書式が正しくありません

en: file close error
ja: ファイルが閉じられません

en: file rename error
ja: ファイル名の変更ができません

en: file delete error
ja: ファイルの削除ができません

en: unexpected data
ja: 予期されていないデータです

en: timestamp conflict
ja: 日付が衝突しています

en: unusable pubkey algorithm
ja: 使用できない公開鍵アルゴリズムです

en: file exists
ja: ファイルが既に存在しています

en: weak key
ja: 弱い鍵です

en: invalid argument
ja: 無効な指定です

en: bad URI
ja: URI が間違っています

en: unsupported URI
ja: その URI はサポートしていません

en: network error
ja: ネットワークエラー

en: not encrypted
ja: 暗号化されていません

en: ... this is a bug (%s:%d:%s)
ja: ... バグです (%s:%d:%s)

en: you found a bug ... (%s:%d)
ja: バグを見つけたようです ... (%s:%d)

en: WARNING: using insecure random number generator!!
ja: 警告: 安全でない乱数生成装置が使われています!!

en: The random number generator is only a kludge to let
    it run - it is in no way a strong RNG!
    
    DON'T USE ANY DATA GENERATED BY THIS PROGRAM!!
ja: この OS に搭載されている疑似乱数生成アルゴリズムは、
    暗号用としては不適当です。強固な乱数を生成できません。
    
    このプログラムにより生成されたデータは一切使用してはいけません!!

en: 
    Not enough random bytes available.  Please do some other work to give
    the OS a chance to collect more entropy! (Need %d more bytes)
ja: 
    十分な長さの乱数が得られません。エントロピーを増加させるように
    OS の設定を変更してください。(%d bytes 以上の周期が必要です)

en: @Commands:
ja: @コマンド:

en: |[file]|make a signature
ja: |[file]|署名を作成

en: |[file]|make a clear text signature
ja: |[file]|クリア署名を作成

en: make a detached signature
ja: 分離署名を作成

en: encrypt data
ja: データを暗号化

en: encryption only with symmetric cipher
ja: 暗号化には対称暗号法のみを使用

en: store only
ja: 保存のみ

en: decrypt data (default)
ja: データを復号 (デフォルト)

en: verify a signature
ja: 署名を検証

en: list keys
ja: 鍵の一覧

en: list keys and signatures
ja: 鍵と署名の一覧

en: check key signatures
ja: 鍵の署名を検証

en: list keys and fingerprints
ja: 鍵と指紋の一覧

en: list secret keys
ja: 秘密鍵の一覧

en: generate a new key pair
ja: 新しい鍵ペアを作成

en: remove key from the public keyring
ja: 公開鍵リングから鍵を削除

en: sign a key
ja: 鍵に署名

en: sign a key locally
ja: ローカルにて鍵に署名

en: sign or edit a key
ja: 鍵への署名または編集

en: generate a revocation certificate
ja: 破棄証明書を作成

en: export keys
ja: 鍵を書き出す

en: export keys to a key server
ja: 鍵サーバに鍵を登録

en: import keys from a key server
ja: 鍵サーバーから鍵を読み込む

en: import/merge keys
ja: 鍵の読み込み/マージ

en: list only the sequence of packets
ja: パケット列のみの一覧

en: export the ownertrust values
ja: 所有者を信用した値を書き出す

en: import ownertrust values
ja: 所有者を信用した値を読み込む

en: update the trust database
ja: 信用データベースを更新

en: |[NAMES]|check the trust database
ja: |[NAMES]|信用データベースをチェック

en: fix a corrupted trust database
ja: 壊れた信用データベースを修復

en: De-Armor a file or stdin
ja: ファイルまたは標準入力の装甲除去

en: En-Armor a file or stdin
ja: ファイルまたは標準入力の装甲化

en: |algo [files]|print message digests
ja: |algo [files]|メッセージ要約を出力

en: @
    Options:
ja: @
    オプション:

en: create ascii armored output
ja: アスキー形式の装甲を生成

en: |NAME|encrypt for NAME
ja: |NAME|NAME 用に暗号化

en: |NAME|use NAME as default recipient
ja: |NAME|デフォルトの受信者として NAME を用いる

en: use the default key as default recipient
ja: デフォルトの受信者としてデフォルトの鍵を用いる

en: use this user-id to sign or decrypt
ja: 署名や復号に この user-id を用いる

en: |N|set compress level N (0 disables)
ja: |N|圧縮レベルを N に設定する (0 は非圧縮)

en: use canonical text mode
ja: 標準テキストモードを用いる

en: use as output file
ja: 出力ファイルとして用いる

en: verbose
ja: 冗長

en: be somewhat more quiet
ja: やや静か

en: don't use the terminal at all
ja: 端末を使用しない

en: force v3 signatures
ja: 強制的に v3 署名する

en: always use a MDC for encryption
ja: 暗号化には常に MDC を使用

en: do not make any changes
ja: 全ての変更を用いない

note: { oInteractive, "interactive", 0, N_("prompt before overwriting") },
en: batch mode: never ask
ja: バッチモード: 問い合わせを行わない

en: assume yes on most questions
ja: 全ての質問に yes と見なす

en: assume no on most questions
ja: 全ての質問に no と見なす

en: add this keyring to the list of keyrings
ja: 鍵リングの一覧に この鍵を加える

en: add this secret keyring to the list
ja: 一覧に この秘密鍵リングを加える

en: |NAME|use NAME as default secret key
ja: |NAME|デフォルトの秘密鍵として NAME を用いる

en: |HOST|use this keyserver to lookup keys
ja: |HOST|鍵の検索に この鍵サーバを用いる

en: |NAME|set terminal charset to NAME
ja: |NAME|端末の文字コードを NAME に設定する

en: read options from file
ja: ファイルからオプションを読み込む

en: set debugging flags
ja: デバッグフラグをセットする

en: enable full debugging
ja: 全てのデバッグを有効にする

en: |FD|write status info to this FD
ja: |FD|この FD に状態を書き出す

en: do not write comment packets
ja: コメントパケットを書き出さない

en: (default is 1)
ja: (デフォルトは 1)

en: (default is 3)
ja: (デフォルトは 3)

en: |FILE|load extension module FILE
ja: |FILE|拡張モジュール FILE を読みこむ

en: emulate the mode described in RFC1991
ja: RFC1991 に記述されたモードを用いる

en: set all packet, cipher and digest options to OpenPGP behavior
ja: 全てのパケットと暗号と署名のオプションを OpenPGP の振舞に設定

en: |N|use passphrase mode N
ja: |N|パスフレーズモード N を用いる

en: |NAME|use message digest algorithm NAME for passphrases
ja: |NAME|パスフレーズにメッセージ要約アルゴリズム NAME を用いる

en: |NAME|use cipher algorithm NAME for passphrases
ja: |NAME|パスフレーズに暗号アルゴリズム NAME を用いる

en: |NAME|use cipher algorithm NAME
ja: |NAME|暗号アルゴリズム NAME を用いる

en: |NAME|use message digest algorithm NAME
ja: |NAME|メッセージ要約アルゴリズム NAME を用いる

en: |N|use compress algorithm N
ja: |NAME|圧縮アルゴリズム NAME を用いる

en: throw keyid field of encrypted packets
ja: 暗号パケットの鍵 ID フィールドを送出する

en: |NAME=VALUE|use this notation data
ja: |NAME=VALUE|この注釈データを用いる

en: @
    Examples:
    
     -se -r Bob [file]          sign and encrypt for user Bob
     --clearsign [file]         make a clear text signature
     --detach-sign [file]       make a detached signature
     --list-keys [names]        show keys
     --fingerprint [names]      show fingerprints
ja: @
    例:
    
     -se -r Bob [file]          ユーザ Bob への署名と暗号化
     --clearsign [file]         クリア署名を生成
     --detach-sign [file]       分離署名を生成
     --list-keys [names]        鍵を表示
     --fingerprint [names]      指紋を表示

en: Please report bugs to <gnupg-bugs@gnu.org>.
ja: バグを見つけたら <gnupg-bugs@gnu.org> までレポートを送って下さい。

en: Usage: gpg [options] [files] (-h for help)
ja: 使い方: gpg [オプション] [ファイル] (ヘルプは -h)

en: Syntax: gpg [options] [files]
    sign, check, encrypt or decrypt
    default operation depends on the input data
ja: 書式: gpg [options] [files]
    署名、検証、暗号化、または 復号
    デフォルトの動作は入力データに依存

en: 
    Supported algorithms:
ja: 
    サポートしているアルゴリズム:

en: usage: gpg [options]
ja: 使い方: gpg [options]

en: conflicting commands
ja: コマンドの衝突

en: NOTE: no default option file `%s'
ja: 注意: デフォルトオプションファイル `%s' がありません

en: option file `%s': %s
ja: オプションファイル `%s': %s

en: reading options from `%s'
ja: `%s' からオプションを読み込みます

en: %s is not a valid character set
ja: %s は正しい文字コードではありません

en: NOTE: %s is not for normal use!
ja: 注意: %s は通常は用いません!

en: %s not allowed with %s!
ja: %s は %s と共に用いることはできません!

en: %s makes no sense with %s!
ja: %s は %s と共に用いても意味がありません!

en: selected cipher algorithm is invalid
ja: 選択された暗号アルゴリズムは無効です

en: selected digest algorithm is invalid
ja: 選択された要約アルゴリズムは無効です

en: the given policy URL is invalid
ja: 与えられたポリシー URL は無効です

en: compress algorithm must be in range %d..%d
ja: 圧縮アルゴリズムは %d..%d の範囲でなければなりません

en: completes-needed must be greater than 0
ja: completes-needed は 0 より大きな値が必要です

en: marginals-needed must be greater than 1
ja: marginals-needed は 1 より大きな値が必要です

en: max-cert-depth must be in range 1 to 255
ja: max-cert-depth は 1 から 255 の範囲でなければなりません

en: NOTE: simple S2K mode (0) is strongly discouraged
ja: 注意: 単純な S2K モード (0) の使用には強く反対します

en: invalid S2K mode; must be 0, 1 or 3
ja: 無効な S2K モード。0, 1 または 3 でなければなりません

en: failed to initialize the TrustDB: %s
ja: 信用データベースの初期化に失敗しました: %s

en: --store [filename]
ja: --store [ファイル名]

en: --symmetric [filename]
ja: --symmetric [ファイル名]

en: --encrypt [filename]
ja: --encrypt [ファイル名]

en: --sign [filename]
ja: --sign [ファイル名]

en: --sign --encrypt [filename]
ja: --sign --encrypt [ファイル名]

en: --clearsign [filename]
ja: --clearsign [ファイル名]

en: --decrypt [filename]
ja: --decrypt [ファイル名]

en: --edit-key user-id [commands]
ja: --edit-key user-id [コマンド]

en: can't open %s: %s
ja: %s が開けません: %s

en: -k[v][v][v][c] [user-id] [keyring]
ja: -k[v][v][v][c] [user-id] [鍵リング]

en: dearmoring failed: %s
ja: 装甲除去に失敗: %s

en: enarmoring failed: %s
ja: 装甲化に失敗: %s

en: invalid hash algorithm `%s'
ja: ハッシュアルゴリズム `%s' は無効です

en: [filename]
ja: [ファイル名]

en: Go ahead and type your message ...
ja: 開始します。メッセージをタイプして下さい ...

en: can't open `%s'
ja: `%s' が開けません

en: the first character of a notation name must be a letter or an underscore
ja: 注釈名の先頭は文字かアンダースコア(_)でなければなりません

en: a notation name must have only letters, digits, dots or underscores and end with an '='
ja: 注釈名には文字、数字、ドット、アンダースコア(_)のみを用い、'=' を伴わなければなりません

en: dots in a notation name must be surrounded by other characters
ja: 注釈名のドットは他の文字で囲まれなければなりません

en: a notation value must not use any control characters
ja: 注釈名の値に制御文字を用いてはいけません

en: armor: %s
ja: 装甲: %s

en: invalid armor header:
ja: 無効な装甲ヘッダ:

en: armor header:
ja: 装甲ヘッダ:

en: invalid clearsig header
ja: 無効なクリア署名ヘッダ

en: nested clear text signatures
ja: ネストされたクリア署名

en: invalid dash escaped line:
ja: 無効なダッシュでエスケープされた行:

en: unexpected armor:
ja: 予期しない装甲:

en: invalid radix64 character %02x skipped
ja: 無効な radix64 文字 %02x をスキップします

en: premature eof (no CRC)
ja: eof が早すぎます (CRC がありません)

en: premature eof (in CRC)
ja: eof が早すぎます (CRC の中にあります)

en: malformed CRC
ja: CRC の書式が正しくありません

en: CRC error; %06lx - %06lx
ja: CRC エラー; %06lx - %06lx

en: premature eof (in Trailer)
ja: eof が早すぎます (Trailer の中にあります)

en: error in trailer line
ja: Trailer 行にエラーがあります

en: no valid OpenPGP data found.
ja: 有効な OpenPGP データが見つかりません

en: invalid armor: line longer than %d characters
ja: 無効な装甲: 行の長さが %d 文字を越えています

en: quoted printable character in armor - probably a buggy MTA has been used
ja: 装甲の中に quoted printable 文字があります。おそらくバグのある MTA が使用されたのでしょう

note: Translators: this shoud fit into 24 bytes to that the fingerprint * data is properly aligned with the user ID
en:              Fingerprint:
ja:              指紋:

en: Fingerprint:
ja: 指紋:

en: No trust value assigned to %lu:
    %4u%c/%08lX %s "
ja: %lu に信用度が指定されていません:
    %4u%c/%08lX %s "

en: Please decide how far you trust this user to correctly
    verify other users' keys (by looking at passports,
    checking fingerprints from different sources...)?
    
     1 = Don't know
     2 = I do NOT trust
     3 = I trust marginally
     4 = I trust fully
     s = please show me more information
ja: 他のユーザの鍵を正しく検証するために、このユーザの信用度を決めて下さい
    (パスポートを見せてもらったり、他から得た指紋と照合したり...)?
    
     1 = 未知
     2 = 信用しない
     3 = ある程度信用する
     4 = 完全に信用する
     s = より詳しい情報を見る

en:  m = back to the main menu
ja:  m = メインメニューに戻る

en:  q = quit
ja:  q = 終了

en: Your decision?
ja: あなたの決定は?

en: Certificates leading to an ultimately trusted key:
ja: 絶対的に信用した鍵への証明書:

en: Could not find a valid trust path to the key.  Let's see whether we
    can assign some missing owner trust values.
ja: 鍵への有効な信用のパスが見つかりません。欠けている人の信用度を
    設定できないかどうか、調べましょう。

en: No path leading to one of our keys found.
ja: 我々の鍵へ至るパスがありません。

en: No certificates with undefined trust found.
ja: 信用度が未定義の証明書はありません。

en: No trust values changed.
ja: 信用度の変更はありません。

en: key %08lX: key has been revoked!
ja: 鍵 %08lX: 鍵は破棄済みです!

en: Use this key anyway?
ja: それでも この鍵を使いますか?

en: key %08lX: subkey has been revoked!
ja: 鍵 %08lX: 副鍵は破棄済みです!

en: %08lX: key has expired
ja: 鍵 %08lX: 鍵は期限切れです!

en: %08lX: no info to calculate a trust probability
ja: %08lX: 信用度を計算する情報がありません

en: %08lX: We do NOT trust this key
ja: %08lX: この鍵は信用できません

en: %08lX: It is not sure that this key really belongs to the owner
    but it is accepted anyway
ja: %08lX: この鍵は実際に本人のものかは不明ですが、それでも受け入れます

en: This key probably belongs to the owner
ja: この鍵はたぶん本人のものです

en: This key belongs to us
ja: この鍵は我々のものです

en: It is NOT certain that the key belongs to its owner.
    If you *really* know what you are doing, you may answer
    the next question with yes
ja: この鍵は本人のものかどうか確信できません。
    今から行うことを *確実に* 理解していない場合には、
    次の質問には no と答えてください。

en: WARNING: Using untrusted key!
ja: 警告: 信用できない鍵を用いています!

en: WARNING: This key has been revoked by its owner!
ja: 警告: この鍵は本人によって破棄されています!

en:          This could mean that the signature is forgery.
ja:          署名は偽物だと思われます。

en: WARNING: This subkey has been revoked by its owner!
ja: 警告: この副鍵は本人によって破棄されています!

en: Note: This key has expired!
ja: 注意: この鍵は期限切れです!

en: WARNING: This key is not certified with a trusted signature!
ja: 警告: この鍵は信用できる署名によって証明されていません!

en:          There is no indication that the signature belongs to the owner.
ja:          この署名が本人のものかどうかの検証手段がありません。

en: WARNING: We do NOT trust this key!
ja: 警告: この鍵は信用できません!

en:          The signature is probably a FORGERY.
ja:          この署名はおそらく 偽物 です。

en: WARNING: This key is not certified with sufficiently trusted signatures!
ja: 警告: この鍵は十分に信用できる署名によって証明されていません!

en:          It is not certain that the signature belongs to the owner.
ja:          この署名が本人のものかどうか確信できません。

en: %s: skipped: %s
ja: %s: スキップ: %s

en: %s: skipped: public key already present
ja: %s: スキップ: 公開鍵は既にあります

en: You did not specify a user ID. (you may use "-r")
ja: ユーザ ID が指定されていません("-r" を用いたでしょう)。

en: Enter the user ID:
ja: ユーザ ID を入力:

en: No such user ID.
ja: そのユーザ ID はありません。

en: skipped: public key already set as default recipient
ja: スキップ: 公開鍵はデフォルトの受信者に設定されています

en: Public key is disabled.
ja: 公開鍵を無視しました。

en: skipped: public key already set with --encrypt-to
ja: スキップ: 公開鍵は既に --encrypt-to にて設定されています

en: unknown default recipient `%s'
ja: デフォルトの受信者 `%s' が見つかりません

en: %s: error checking key: %s
ja: %s: 鍵のエラー: %s

en: %s: skipped: public key is disabled
ja: %s: スキップ: 公開鍵を無視しました

en: no valid addressees
ja: 有効なアドレスがありません

en: writing self signature
ja: 自己署名を書き込みます

en: writing key binding signature
ja: 署名に対応する鍵を書き込みます

en: Please select what kind of key you want:
ja: 鍵の種類を選択して下さい:

en:    (%d) DSA and ElGamal (default)
ja:    (%d) DSA と ElGamal (デフォルト)

en:    (%d) DSA (sign only)
ja:    (%d) DSA (署名のみ)

en:    (%d) ElGamal (encrypt only)
ja:    (%d) ElGamal (暗号化のみ)

en:    (%d) ElGamal (sign and encrypt)
ja:    (%d) ElGamal (署名と暗号化)

en: Your selection?
ja: どれを選びますか?

en: Do you really want to create a sign and encrypt key?
ja: 本当に署名と暗号用の鍵を作りますか?

en: Invalid selection.
ja: 無効な選択です。

en: About to generate a new %s keypair.
                  minimum keysize is  768 bits
                  default keysize is 1024 bits
        highest suggested keysize is 2048 bits
ja: 新しい %s 鍵ペアの生成について
                 最小の鍵サイズは is  768 ビット
              デフォルトの鍵サイズは 1024 ビット
                    最大の鍵サイズは 2048 ビット

en: What keysize do you want? (1024)
ja: どの鍵サイズを選択しますか? (1024)

en: DSA only allows keysizes from 512 to 1024
ja: DSA の鍵サイズは 512 から 1024 までです

en: keysize too small; 768 is smallest value allowed.
ja: 鍵サイズが小さすぎます; 768 が最小です。

note: It is ridiculous and an annoyance to use larger key sizes! * GnuPG can handle much larger sizes; but it takes an eternity * to create such a key (but less than the time the Sirius * Computer Corporation needs to process one of the usual * complaints) and {de,en}cryption although needs some time. * S
en: keysize too large; %d is largest value allowed.
ja: 鍵サイズが大きすぎます; %d が最大です。

en: Keysizes larger than 2048 are not suggested because
    computations take REALLY long!
ja: 2048 以上の鍵サイズは、計算時間が 非常に 長くなるので
    推奨しません!

en: Are you sure that you want this keysize?
ja: この鍵サイズで本当に良いですか?

en: Okay, but keep in mind that your monitor and keyboard radiation is also very vulnerable to attacks!
ja: わかりました。しかし、あなたのモニターやキーボード入力は、攻撃に対して すきだらけであることを心に留めておいて下さい!

en: Do you really need such a large keysize?
ja: あなたは本当にこのような長い鍵が必要ですか?

en: Requested keysize is %u bits
ja: 要求された鍵サイズは %u ビット

en: rounded up to %u bits
ja: %u ビットに丸めます

en: Please specify how long the key should be valid.
             0 = key does not expire
          <n>  = key expires in n days
          <n>w = key expires in n weeks
          <n>m = key expires in n months
          <n>y = key expires in n years
ja: 鍵の期限を決めて下さい
             0 = 無期限
          <n>  = 有効期限 n 日
          <n>w = 有効期限 n 週間
          <n>m = 有効期限 n 月
          <n>y = 有効期限 n 年

en: Key is valid for? (0)
ja: 鍵の有効性は? (0)

en: invalid value
ja: 無効な値

en: Key does not expire at all
ja: 鍵は無期限です

note: print the date when the key expires
en: Key expires at %s
ja: 鍵は %s にて期限切れになります

en: Is this correct (y/n)?
ja: これで良いですか (y/n)?

en: 
    You need a User-ID to identify your key; the software constructs the user id
    from Real Name, Comment and Email Address in this form:
        "Heinrich Heine (Der Dichter) <heinrichh@duesseldorf.de>"
ja: 
    あなたの鍵を識別するために ユーザ ID が必要です。
    このソフトは本名、注釈、電子メールアドレスから、次の書式でユーザ ID を作成します:
        "Heinrich Heine (Der Dichter) <heinrichh@duesseldorf.de>"

en: Real name:
ja: 本名:

en: Invalid character in name
ja: 名前に無効な文字があります

en: Name may not start with a digit
ja: 名前は数字で始まってはいけません

en: Name must be at least 5 characters long
ja: 名前は 5 文字以上でなければなりません

en: Email address:
ja: 電子メールアドレス:

en: Not a valid email address
ja: 有効な電子メールアドレスではありません

en: Comment:
ja: 注釈:

en: Invalid character in comment
ja: 注釈に無効な文字があります

en: You are using the `%s' character set.
ja: あなたは文字コード `%s' を使っています。

en: You selected this USER-ID:
        "%s"
ja: 次のユーザ ID を設定しました:
        "%s"

en: You need a Passphrase to protect your secret key.
ja: 秘密鍵を保護するためにパスフレーズが必要です。

en: passphrase not correctly repeated; try again.
ja: パスフレーズが異なります。もう一度設定して下さい。

en: You don't want a passphrase - this is probably a *bad* idea!
    I will do it anyway.  You can change your passphrase at any time,
    using this program with the option "--edit-key".
ja: パスフレーズが不必要なようですが、それは悪い考えです!
    続行します。パスフレーズは、このプログラムの "--edit-key" 
    オプションによって、いつでも変更できます。

en: We need to generate a lot of random bytes. It is a good idea to perform
    some other action (type on the keyboard, move the mouse, utilize the
    disks) during the prime generation; this gives the random number
    generator a better chance to gain enough entropy.
ja: 今から長い乱数を生成します。キーボードを打つとか、マウスを動かすとか、
    ディスクにアクセスするなどの他の行動を同時に行うと、乱数生成装置にて
    乱雑さの大きな良い乱数を生成しやすくなりますので、お勧めします。

en: Key generation can only be used in interactive mode
ja: 鍵の作成は対話モードでしか実行できません

en: DSA keypair will have 1024 bits.
ja: DSA 鍵ペアは 1024 ビットになります

en: Key generation canceled.
ja: 鍵の生成が中止されました。

en: writing public certificate to `%s'
ja: `%s' への公開証明書を書き込みます

en: writing secret certificate to `%s'
ja: `%s' への秘密証明書を書き込みます

en: public and secret key created and signed.
ja: 公開鍵と秘密鍵が作成され、署名されました。

en: Note that this key cannot be used for encryption.  You may want to use
    the command "--edit-key" to generate a secondary key for this purpose.
ja: この鍵は暗号化には使用できないことに注意してください。暗号化を行うには、
    "--edit-key" コマンドを用いて副鍵を作成してください。

en: Key generation failed: %s
ja: 鍵の作成に失敗: %s

en: key has been created %lu second in future (time warp or clock problem)
ja: 鍵は %lu 秒未来に作成されました (時間旅行か時計のくるいでしょう)

en: key has been created %lu seconds in future (time warp or clock problem)
ja: 鍵は %lu 秒未来に作成されました (時間旅行か時計のくるいでしょう)

en: Really create?
ja: 本当に作成しますか?

en: %s: can't open: %s
ja: %s: 開けません: %s

en: error creating passphrase: %s
ja: パスフレーズの生成に失敗: %s

en: %s: WARNING: empty file
ja: %s: 警告: 空のファイルです

en: reading from `%s'
ja: `%s' から読み込みます

en: %s/%s encrypted for: %s
ja: %s/%s 暗号化 受信者: %s

en: %s: user not found: %s
ja: %s: ユーザが見つかりません: %s

en: certificate read problem: %s
ja: 証明書の読み込みに失敗: %s

en: key %08lX: not a rfc2440 key - skipped
ja: 鍵 %08lX: rfc2440 の鍵ではありません - スキップします

en: WARNING: nothing exported
ja: 警告: 何も書き出していません

en: too many entries in pk cache - disabled
ja: pk キャッシュのエントリーが多すぎます - 無視

en: too many entries in unk cache - disabled
ja: unk キャッシュのエントリーが多すぎます - 無視

en: RSA key cannot be used in this version
ja: このバージョンでは RSA キーは使えません

en: No key for user ID
ja: ユーザ ID の鍵がありません

en: No user ID for key
ja: 鍵のユーザ ID がありません

en: using secondary key %08lX instead of primary key %08lX
ja: 副鍵 %08lX を使用します - 主鍵 %08lX の代用

en: can't open `%s': %s
ja: `%s' が開けません: %s

en: skipping block of type %d
ja: タイプ %d のブロックをスキップします

en: %lu keys so far processed
ja: %lu 鍵まで処理

en: error reading `%s': %s
ja: `%s' の読み込みに失敗: %s

en: Total number processed: %lu
ja: 処理数の合計: %lu

en:           w/o user IDs: %lu
ja:          ユーザ ID なし: %lu

en:               imported: %lu
ja:               読み込み: %lu

en:              unchanged: %lu
ja:               変更なし: %lu

en:           new user IDs: %lu
ja:        新たなユーザ ID: %lu

en:            new subkeys: %lu
ja:             新たな副鍵: %lu

en:         new signatures: %lu
ja:             新たな署名: %lu

en:    new key revocations: %lu
ja:         新たな鍵の破棄: %lu

en:       secret keys read: %lu
ja:       秘密鍵の読み出し: %lu

en:   secret keys imported: %lu
ja:       秘密鍵の読み込み: %lu

en:  secret keys unchanged: %lu
ja:       変更の無い秘密鍵: %lu

en: key %08lX: no user ID
ja: 鍵 %08lX: ユーザ ID がありません

en: key %08lX: no valid user IDs
ja: 鍵 %08lX: 信用できるユーザ ID がありません

en: this may be caused by a missing self-signature
ja: 自己署名がされていないためでしょう

en: key %08lX: public key not found: %s
ja: 鍵 %08lX: 公開鍵が見つかりません: %s

en: no default public keyring
ja: デフォルトの公開鍵リングがありません

en: writing to `%s'
ja: `%s' への書き出し

en: can't lock keyring `%s': %s
ja: 鍵リング `%s' のロックができません: %s

en: error writing keyring `%s': %s
ja: 鍵リング `%s' の書き込みに失敗: %s

en: key %08lX: public key imported
ja: 鍵 %08lX: 公開鍵を読み込みました

en: key %08lX: doesn't match our copy
ja: 鍵 %08lX: 我々の保有する鍵と異なります

en: key %08lX: can't locate original keyblock: %s
ja: 鍵 %08lX: オリジナルの鍵ブロックに位置できません: %s

en: key %08lX: can't read original keyblock: %s
ja: 鍵 %08lX: オリジナルの鍵ブロックを読めません: %s

en: key %08lX: 1 new user ID
ja: 鍵 %08lX: 新たなユーザ ID を 1 個

en: key %08lX: %d new user IDs
ja: 鍵 %08lX: 新たなユーザ ID を %d 個

en: key %08lX: 1 new signature
ja: 鍵 %08lX: 新たな署名を 1 個

en: key %08lX: %d new signatures
ja: 鍵 %08lX: 新たな署名を %d 個

en: key %08lX: 1 new subkey
ja: 鍵 %08lX: 新たな副鍵を 1 個

en: key %08lX: %d new subkeys
ja: 鍵 %08lX: 新たな副鍵を %d 個

en: key %08lX: not changed
ja: 鍵 %08lX: 変更なし

en: key %08lX: secret key imported
ja: 鍵 %08lX: 秘密鍵を読み込みました

note: we can't merge secret keys
en: key %08lX: already in secret keyring
ja: 鍵 %08lX: 既に秘密鍵リングにあります

en: key %08lX: secret key not found: %s
ja: 鍵 %08lX: 秘密鍵が見つかりません: %s

en: key %08lX: no public key - can't apply revocation certificate
ja: 鍵 %08lX: 公開鍵がありません - 破棄証明書の適用ができません

en: key %08lX: invalid revocation certificate: %s - rejected
ja: 鍵 %08lX: 無効な破棄証明書: %s - 拒否しました

en: key %08lX: revocation certificate imported
ja: 鍵 %08lX: 破棄証明書を読み込みました

en: key %08lX: no user ID for signature
ja: 鍵 %08lX: 署名に対応するユーザ ID がありません

en: key %08lX: unsupported public key algorithm
ja: 鍵 %08lX: サポートしていない公開鍵アルゴリズムです

en: key %08lX: invalid self-signature
ja: 鍵 %08lX: 自己署名が無効です

en: key %08lX: no subkey for key binding
ja: 鍵 %08lX: 鍵に対応する副鍵がありません

en: key %08lX: invalid subkey binding
ja: 鍵 %08lX: 無効な副鍵の対応です

en: key %08lX: accepted non self-signed user ID '
ja: 鍵 %08lX: 受け入れた自己署名されていないユーザ ID '

en: key %08lX: skipped user ID '
ja: 鍵 %08lX: スキップしたユーザ ID '

en: key %08lX: skipped subkey
ja: 鍵 %08lX: スキップした副鍵

note: here we violate the rfc a bit by still allowing * to import non-exportable signature when we have the * the secret key used to create this signature - it * seems that this makes sense
en: key %08lX: non exportable signature (class %02x) - skipped
ja: 鍵 %08lX: 書き出し不可な署名 (class %02x) - スキップ

en: key %08lX: revocation certificate at wrong place - skipped
ja: 鍵 %08lX: 破棄証明書が間違って設定されています - スキップ

en: key %08lX: invalid revocation certificate: %s - skipped
ja: 鍵 %08lX: 無効な破棄証明書: %s - スキップ

en: key %08lX: duplicated user ID detected - merged
ja: 鍵 %08lX: 重複したユーザ ID の検出 - 追加

en: key %08lX: revocation certificate added
ja: 鍵 %08lX: 破棄証明書の追加

en: key %08lX: our copy has no self-signature
ja: 鍵 %08lX: 我々のコピーには自己署名がありません

en: %s: user not found
ja: %s: ユーザが見つかりません

en: [revocation]
ja: [破棄]

en: [self-signature]
ja: [自己署名]

en: 1 bad signature
ja: 無効な署名 1 個

en: %d bad signatures
ja: 無効な署名 %d 個

en: 1 signature not checked due to a missing key
ja: 鍵が無いので 1 個の署名は検証できません

en: %d signatures not checked due to missing keys
ja: 鍵が無いので %d 個の署名は検証できません

en: 1 signature not checked due to an error
ja: 鍵が無いので 1 個の署名は検証できません

en: %d signatures not checked due to errors
ja: %d 個の署名はエラーにより検証されません

en: 1 user ID without valid self-signature detected
ja: 有効な自己署名の無いユーザ ID が 1 個あります

en: %d user IDs without valid self-signatures detected
ja: 有効な自己署名の無いユーザ ID が %d 個あります

note: Fixme: see whether there is a revocation in which * case we should allow to sign it again.
en: Already signed by key %08lX
ja: 鍵 %08lX によって既に署名されています

en: Nothing to sign with key %08lX
ja: 鍵 %08lX によって署名するものはありません

en: Are you really sure that you want to sign this key
    with your key: "
ja: 本当に この鍵にあなたの鍵で署名して良いですか: "

en: The signature will be marked as non-exportable.
ja: 署名は書き出し不可に設定されます。

en: Really sign?
ja: 本当に署名しますか?

en: signing failed: %s
ja: 署名に失敗しました: %s

en: This key is not protected.
ja: この鍵は保護されていません。

en: Key is protected.
ja: 鍵は保護されています。

en: Can't edit this key: %s
ja: この鍵を編集することはできません: %s

en: Enter the new passphrase for this secret key.
ja: この秘密鍵に対する新しいパスフレーズを入力して下さい。

en: You don't want a passphrase - this is probably a *bad* idea!
ja: パスフレーズが不必要なようですが、それは悪い考えです!

en: Do you really want to do this?
ja: 本当に実行しますか?

en: moving a key signature to the correct place
ja: 鍵の署名を正しい場所に移動します

en: quit this menu
ja: このメニューを終了

en: save and quit
ja: 保存して終了

en: show this help
ja: このヘルプを見る

en: show fingerprint
ja: 指紋を見る

en: list key and user IDs
ja: 鍵とユーザ ID の一覧

en: select user ID N
ja: ユーザ ID N の選択

en: select secondary key N
ja: 副鍵 N の選択

en: list signatures
ja: 署名の一覧

en: sign the key
ja: 鍵へ署名

en: sign the key locally
ja: 鍵に書き出し不可な署名

en: add a user ID
ja: ユーザ ID の追加

en: delete user ID
ja: ユーザ ID の消去

en: add a secondary key
ja: 副鍵の追加

en: delete a secondary key
ja: 副鍵の削除

en: delete signatures
ja: 署名の削除

en: change the expire date
ja: 有効期限の変更

en: toggle between secret and public key listing
ja: 秘密鍵と公開鍵一覧の切り替え

en: list preferences
ja: 優先順位の一覧

en: change the passphrase
ja: パスフレーズの変更

en: change the ownertrust
ja: 自己署名の変更

en: revoke signatures
ja: 署名の破棄

en: revoke a secondary key
ja: 副鍵の破棄

en: disable a key
ja: 鍵を使用不可にする

en: enable a key
ja: 鍵を使用可にする

en: can't do that in batchmode
ja: それはバッチモードでは実行できません

note: check that they match fixme: check that they both match
en: Secret key is available.
ja: 秘密鍵が使用できます

en: Command>
ja: コマンド>

en: Need the secret key to do this.
ja: これを実行するには秘密鍵が必要です。

en: Really sign all user IDs?
ja: 全てのユーザ ID に 本当に 署名しますか?

en: Hint: Select the user IDs to sign
ja: ヒント: 署名するユーザ ID  を選択

en: update of trustdb failed: %s
ja: 信用データベースの更新に失敗しました: %s

en: You must select at least one user ID.
ja: 少なくとも 1 個のユーザ ID を選択して下さい。

en: You can't delete the last user ID!
ja: 最後ユーザ ID の署名は削除できません

en: Really remove all selected user IDs?
ja: 選択したユーザ ID を 本当に 削除しますか?

en: Really remove this user ID?
ja: このユーザ ID を 本当に 削除しますか?

en: You must select at least one key.
ja: 少なくとも 1 個の鍵を選択して下さい。

en: Do you really want to delete the selected keys?
ja: 選択した鍵を 本当に 削除しますか?

en: Do you really want to delete this key?
ja: この鍵を 本当に 削除しますか?

en: Do you really want to revoke the selected keys?
ja: 選択した鍵を 本当に 破棄しますか?

en: Do you really want to revoke this key?
ja: この鍵を 本当に 破棄しますか?

en: Save changes?
ja: 変更を保存しますか?

en: Quit without saving?
ja: 保存せずに終了しますか?

en: update failed: %s
ja: 更新に失敗: %s

en: update secret failed: %s
ja: 秘密鍵の更新に失敗: %s

en: Key not changed so no update needed.
ja: 鍵は変更されていませんので更新する必要はありません。

en: Invalid command  (try "help")
ja: 無効なコマンド ("help" を見よ)

en: This key has been disabled
ja: この鍵は使用不可に設定されています

en: Delete this good signature? (y/N/q)
ja: この正しい署名を削除しますか? (y/N/q)

en: Delete this invalid signature? (y/N/q)
ja: この無効な署名を削除しますか? (y/N/q)

en: Delete this unknown signature? (y/N/q)
ja: この不明な署名を削除しますか? (y/N/q)

en: Really delete this self-signature? (y/N)
ja: この自己署名を 本当に 削除しますか? (y/N)

en: Deleted %d signature.
ja: %d 個の署名を削除しました。

en: Deleted %d signatures.
ja: %d 個の署名を削除しました。

en: Nothing deleted.
ja: 何も削除していません。

en: Please remove selections from the secret keys.
ja: 秘密鍵の選択を削除して下さい。

en: Please select at most one secondary key.
ja: 多くても 1 個の副鍵を選択して下さい。

en: Changing expiration time for a secondary key.
ja: 副鍵の有効期限を変更します。

en: Changing expiration time for the primary key.
ja: 主鍵の有効期限を変更します。

en: You can't change the expiration date of a v3 key
ja: v3 鍵の有効期限を変更することができます

en: No corresponding signature in secret ring
ja: 秘密鍵リングに対応する署名がありません

en: No user ID with index %d
ja: %d 番のユーザ ID はありません

en: No secondary key with index %d
ja: %d 番の副鍵はありません

en: user ID: "
ja: ユーザ ID: "

en: "
    signed with your key %08lX at %s
ja: "
    あなたの鍵 %08lX で %s に署名されています

en: Create a revocation certificate for this signature? (y/N)
ja: この署名に対する破棄証明書を作成しますか? (y/N)

note: FIXME: detect duplicates here
en: You have signed these user IDs:
ja: これらのユーザ ID に署名しました:

en:    signed by %08lX at %s
ja:    %08lX によって %s に署名されています

en:    revoked by %08lX at %s
ja:    %08lX によって %s に破棄されています

en: You are about to revoke these signatures:
ja: あなたはこれらの署名を破棄するか迷っています:

en: Really create the revocation certificates? (y/N)
ja: 破棄証明書を 本当に 作成しますか? (y/N)

en: no secret key
ja: 秘密鍵がありません

en: public key is %08lX
ja: 公開鍵は %08lX です

en: public key encrypted data: good DEK
ja: 公開鍵で暗号化されたデータ: 正しい DEK です

en: encrypted with %u-bit %s key, ID %08lX, created %s
ja: %u ビット %s 鍵, ID %08lX によって暗号化されました %s

en: encrypted with %s key, ID %08lX
ja: %s 鍵, ID %08lX によって暗号化されました

en: no secret key for decryption available
ja: 復号に必要な秘密鍵がありません

en: public key decryption failed: %s
ja: 公開鍵の復号に失敗: %s

en: decryption okay
ja: 復号に成功

en: WARNING: encrypted message has been manipulated!
ja: 警告: 暗号化されたメッセージは改竄されています!

en: decryption failed: %s
ja: 復号に失敗: %s

en: NOTE: sender requested "for-your-eyes-only"
ja: 注意: 送信者は「読み終えたら削除する」ように求めています

en: original file name='%.*s'
ja: 元のファイル名='%.*s'

en: WARNING: invalid notation data found
ja: 警告: 無効な注釈データがあります

en: Notation:
ja: 注釈:

en: Policy:
ja: ポリシー:

en: signature verification suppressed
ja: 署名の検証ができません

en: Signature made %.*s using %s key ID %08lX
ja: %.*s の %s 鍵 ID %08lX による署名

note: just in case that we have no userid
en: BAD signature from "
ja: 不正な署名: "

en: Good signature from "
ja: 正しい署名: "

en:                 aka "
ja:                 別名 "

en: Can't check signature: %s
ja: 署名の検証ができません: %s

en: old style (PGP 2.x) signature
ja: 古い形式 (PGP 2.x) による署名

en: invalid root packet detected in proc_tree()
ja: proc_tree() の中に無効なパケットが検出されました

en: can't disable core dumps: %s
ja: コアダンプを無効にできません: %s

en: WARNING: program may create a core file!
ja: 警告: プログラムはコアファイルを作成します!

en: Experimental algorithms should not be used!
ja: 実験中のアルゴリズムは使用すべきではありません!

en: RSA keys are deprecated; please consider creating a new key and use this key in the future
ja: RSA 鍵は反対されています。新しい鍵を作成して今後はその鍵を用いることを検討してください。

en: this cipher algorithm is depreciated; please use a more standard one!
ja: この暗号アルゴリズムは反対されています。一般的な方法を用いて下さい!

en: can't handle public key algorithm %d
ja: 公開鍵のアルゴリズム %d は使用できません

en: 
    You need a passphrase to unlock the secret key for
    user: "
ja: 
    次のユーザのロックを解除するにはパスフレーズが必要です
    ユーザ: "

en: %u-bit %s key, ID %08lX, created %s
ja: %u ビット %s 鍵, ID %08lX が作成されました %s

en:  (main key ID %08lX)
ja:  (主鍵 ID %08lX)

en: can't query password in batchmode
ja: バッチモードではパスワードの問い合わせができません

en: Enter passphrase:
ja: パスフレーズを入力:

en: Repeat passphrase:
ja: パスフレーズを再入力:

en: data not saved; use option "--output" to save it
ja: データは保存されていません。保存するには "--output" オプションを使用して下さい。

en: Please enter name of data file:
ja: データファイルの名前を入力:

en: reading stdin ...
ja: 標準入力より読み込み中 ...

en: can't open signed data `%s'
ja: 署名されたデータ `%s' が開けません

en: anonymous receiver; trying secret key %08lX ...
ja: 不特定の受信者用です。秘密鍵 %08lX を用います ...

en: okay, we are the anonymous recipient.
ja: 終了。不特定の受信者用です。

en: old encoding of the DEK is not supported
ja: DEK による旧式の暗号はサポートしていません

en: NOTE: cipher algorithm %d not found in preferences
ja: 注意: 暗号アルゴリズム %d は優先順に入っていません

en: protection algorithm %d is not supported
ja: 保護アルゴリズム %d はサポートしていません

en: Invalid passphrase; please try again ...
ja: 無効なパスフレーズです。再入力して下さい ...

en: WARNING: Weak key detected - please change passphrase again.
ja: 警告: 弱い鍵が検出されました。パスフレーズを変更して下さい。

en: assuming bad MDC due to an unknown critical bit
ja: 不明なクリティカルビットがあったので、MDC は不正だと見なします

en: this is a PGP generated ElGamal key which is NOT secure for signatures!
ja: これは PGP によって作成された ElGamal 鍵です。この鍵は署名に用いるには安全ではありません!

en: public key is %lu second newer than the signature
ja: 公開鍵は署名よりも %lu 秒後に作成されています

en: public key is %lu seconds newer than the signature
ja: 公開鍵は署名よりも %lu 秒後に作成されています

en: NOTE: signature key expired %s
ja: 注意: 署名の鍵は期限切れです %s

en: assuming bad signature due to an unknown critical bit
ja: 不明なクリティカルビットがあったので、署名は不正だと見なします

en: %s signature from: %s
ja: %s 署名。署名者: %s

en: can't create %s: %s
ja: %s が作成できません: %s

en: signing:
ja: 署名:

en: WARNING: `%s' is an empty file
ja: 警告: `%s' は空のファイルです

en: can't handle text lines longer than %d characters
ja: %d 文字以上の長さのテキスト行は使用できません

en: input line longer than %d characters
ja: 入力行の長さが %d 文字を越えています

en: trustdb rec %lu: lseek failed: %s
ja: 信用データベース レコード %lu: シークに失敗: %s

en: trustdb rec %lu: write failed (n=%d): %s
ja: 信用データベース レコード %lu: 書き込みに失敗 (n=%d): %s

en: trustdb transaction too large
ja: 信用データベース トランザクションが大きすぎます

en: %s: can't access: %s
ja: %s: アクセスできません: %s

en: %s: can't create directory: %s
ja: %s: 辞書が作成できません: %s

en: %s: directory created
ja: %s: 辞書を作成しました

en: %s: directory does not exist!
ja: %s: 辞書がありません!

en: %s: can't create: %s
ja: %s: 作成できません: %s

en: %s: can't create lock
ja: %s: ロックが作成できません

en: %s: failed to create version record: %s
ja: %s: バージョンレコードの作成に失敗: %s

en: %s: invalid trustdb created
ja: %s: 無効な信用データベースを作成

en: %s: trustdb created
ja: %s: 信用データベースを作成しました

en: %s: invalid trustdb
ja: %s: 無効な信用データベース

en: %s: failed to create hashtable: %s
ja: %s: ハッシュ表の作成に失敗: %s

en: %s: error updating version record: %s
ja: %s: バージョンレコードの更新エラー: %s

en: %s: error reading version record: %s
ja: %s: バージョンレコードの読み出しエラー: %s

en: %s: error writing version record: %s
ja: %s: バージョンレコードの書き込みエラー: %s

en: trustdb: lseek failed: %s
ja: 信用データベース: シークに失敗: %s

en: trustdb: read failed (n=%d): %s
ja: 信用データベース: 読み出しに失敗 (n=%d): %s

en: %s: not a trustdb file
ja: %s: 信用データベースファイルではありません

en: %s: version record with recnum %lu
ja: %s: レコード番号 %lu 番のバージョンレコード

en: %s: invalid file version %d
ja: %s: 無効なファイルバージョン %d

en: %s: error reading free record: %s
ja: %s: 空きレコードの読み出しエラー: %s

en: %s: error writing dir record: %s
ja: %s: 空きレコードの書き込みエラー: %s

en: %s: failed to zero a record: %s
ja: %s: レコードの初期化に失敗: %s

en: %s: failed to append a record: %s
ja: %s: レコードの初期化に失敗: %s

en: the trustdb is corrupted; please run "gpg --fix-trustdb".
ja: 信用データベースが壊れています。"gpg --fix-trustdb" を実行して下さい。

en: trust record %lu, req type %d: read failed: %s
ja: 信用レコード %lu, リクエストタイプ %d: 読み出しに失敗: %s

en: trust record %lu, type %d: write failed: %s
ja: 信用レコード %lu, タイプ %d: 書き込みに失敗: %s

en: trust record %lu: delete failed: %s
ja: 信用レコード %lu: 削除に失敗: %s

en: trustdb: sync failed: %s
ja: 信用データベース: 同期に失敗: %s

en: error reading dir record for LID %lu: %s
ja: LID %lu のディレクトリレコードの読み出しエラー: %s

en: lid %lu: expected dir record, got type %d
ja: lid %lu: 期待されたディレクトリレコード、タイプ %d

en: no primary key for LID %lu
ja: LID %lu の主鍵がありません

en: error reading primary key for LID %lu: %s
ja: LID %lu の主鍵の読み出しエラー: %s

en: get_dir_record: search_record failed: %s
ja: get_dir_record: search_record に失敗: %s

en: NOTE: secret key %08lX is NOT protected.
ja: 注意: 秘密鍵 %08lX は保護されていません。

en: key %08lX: secret key without public key - skipped
ja: 鍵 %08lX: 公開鍵のない秘密鍵です。スキップ

en: key %08lX: secret and public key don't match
ja: 鍵 %08lX: 秘密鍵と公開鍵が対応していません

en: key %08lX: can't put it into the trustdb
ja: 鍵 %08lX: 信用データベースに登録できません

en: key %08lX: query record failed
ja: 鍵 %08lX: クエリーレコードに失敗

en: key %08lX: already in trusted key table
ja: 鍵 %08lX: 既に信用する鍵の表にあります

en: key %08lX: accepted as trusted key.
ja: 鍵 %08lX: 信用する鍵として受理されました。

en: enumerate secret keys failed: %s
ja: 秘密鍵の一覧に失敗: %s

en: key %08lX.%lu: Good subkey binding
ja: 鍵 %08lX.%lu: 副鍵の対応は有効です

en: key %08lX.%lu: Invalid subkey binding: %s
ja: 鍵 %08lX.%lu: 副鍵の対応が無効です: %s

en: key %08lX.%lu: Valid key revocation
ja: 鍵 %08lX.%lu: 有効な鍵の廃止

en: key %08lX.%lu: Invalid key revocation: %s
ja: 鍵 %08lX.%lu: 無効な鍵の破棄: %s

en: key %08lX.%lu: Valid subkey revocation
ja: 鍵 %08lX.%lu: 有効な副鍵の破棄

en: Good self-signature
ja: 有効な自己署名

en: Invalid self-signature
ja: 無効な自己署名

en: Valid user ID revocation skipped due to a newer self signature
ja: 新しく自己署名されているので、有効なユーザ ID の破棄は行いません

en: Valid user ID revocation
ja: 有効なユーザ ID の破棄

en: Invalid user ID revocation
ja: 無効なユーザ ID の破棄

en: Valid certificate revocation
ja: 有効な証明書の破棄

en: Good certificate
ja: 有効な証明書

en: Invalid certificate revocation
ja: 無効な証明書の破棄

en: Invalid certificate
ja: 無効な証明書

en: sig record %lu[%d] points to wrong record.
ja: 署名レコード %lu[%d] は誤ったレコードを指しています。

en: duplicated certificate - deleted
ja: 重複した証明書 - 削除しました

en: tdbio_search_dir failed: %s
ja: tdbio_search_dir に失敗: %s

en: lid ?: insert failed: %s
ja: lid ?: 挿入に失敗: %s

en: lid %lu: insert failed: %s
ja: lid %lu: 挿入に失敗: %s

en: lid %lu: inserted
ja: lid %lu: 挿入しました

en: error reading dir record: %s
ja: ディレクトリレコードの読み出しエラー: %s

en: %lu keys processed
ja: %lu 鍵を処理しました

en: 	%lu keys with errors
ja: 	%lu 鍵にはエラーがあります

en: 	%lu keys inserted
ja: 	%lu 鍵を挿入しました

en: enumerate keyblocks failed: %s
ja: 鍵ブロックの一覧に失敗: %s

en: lid %lu: dir record w/o key - skipped
ja: lid %lu: 鍵なしのディレクトリレコード - スキップ

en: 	%lu keys skipped
ja: 	%lu 鍵をスキップしました

en: 	%lu keys updated
ja: 	%lu 鍵を更新しました

en: Ooops, no keys
ja: おっと、鍵がありません

en: Ooops, no user IDs
ja: おっと、ユーザ ID がありません

en: check_trust: search dir record failed: %s
ja: check_trust: ディレクトリレコードの検索に失敗: %s

en: key %08lX: insert trust record failed: %s
ja: 鍵 %08lX: 信用レコードの挿入に失敗: %s

en: key %08lX.%lu: inserted into trustdb
ja: 鍵 %08lX.%lu: 信用レコードに挿入しました

en: key %08lX.%lu: created in future (time warp or clock problem)
ja: 鍵 %08lX.%lu: 未来に作成されています (時間旅行か時計のくるいでしょう)

en: key %08lX.%lu: expired at %s
ja: 鍵 %08lX.%lu: %s で期限切れです

en: key %08lX.%lu: trust check failed: %s
ja: 鍵 %08lX.%lu: 信用の検証に失敗: %s

en: user '%s' not found: %s
ja: ユーザ '%s' が見つかりません: %s

en: problem finding '%s' in trustdb: %s
ja: 信用データベースから '%s' の検索に障害: %s

en: user '%s' not in trustdb - inserting
ja: ユーザ '%s' は信用データベースに登録されていません - 挿入しました

en: failed to put '%s' into trustdb: %s
ja: '%s' の信用データベースへの登録に失敗: %s

en: WARNING: can't yet handle long pref records
ja: 警告: まだ long pref レコードは取り扱えません

en: %s: can't create keyring: %s
ja: %s: 鍵リングを作成できません: %s

en: %s: keyring created
ja: %s: 鍵リングを作成しました

en: WARNING: 2 files with confidential information exists.
ja: 警告: 信用情報を持った 2 つのファイルが存在します。

en: %s is the unchanged one
ja: %s は変更されていない方です

en: %s is the new one
ja: %s は新しい方です

en: Please fix this possible security flaw
ja: この安全上の欠陥を修正して下さい

en: key is not flagged as insecure - can't use it with the faked RNG!
ja: 鍵には安全でないフラグが設定されていません - 偽物乱数生成装置には追加できません!

en: skipped `%s': %s
ja: `%s' をスキップ: %s

en: skipped `%s': this is a PGP generated ElGamal key which is not secure for signatures!
ja: `%s' をスキップ: これは PGP が生成した ElGamal 鍵です。この鍵は署名に用いるには安全ではありません!

note: do not overwrite
en: File `%s' exists.
ja: ファイル `%s' は既に存在します。

en: Overwrite (y/N)?
ja: 上書きしますか (y/N)?

en: %s: unknown suffix
ja: %s: 不明な拡張子

en: Enter new filename
ja: 新しいファイル名を入力して下さい

en: writing to stdout
ja: 標準出力に書き出します

en: assuming signed data in `%s'
ja: 署名されたデータが `%s' にあると想定します

en: %s: new options file created
ja: %s: 新しいオプションファイルを作成しました

en: %s encrypted data
ja: %s 暗号化されたデータ

en: encrypted with unknown algorithm %d
ja: 不明なアルゴリズムによる暗号 %d

en: WARNING: message was encrypted with a weak key in the symmetric cipher.
ja: 警告: メッセージは対称暗号法の弱い鍵により暗号化されています。

en: weak key created - retrying
ja: 弱い鍵が作成されました - 再実行します

en: cannot avoid weak key for symmetric cipher; tried %d times!
ja: 対称暗号法の弱い鍵を回避することができません。%d 回試みました!

en: there is a secret key for this public key!
ja: この公開鍵の為の秘密鍵があります!

en: use option "--delete-secret-key" to delete it first.
ja: まずこれを削除するには "--delete-secret-key" オプション を用いて下さい。

en: can't do that in batchmode without "--yes"
ja: "--yes" を伴わないバッチモードでは実行できません

en: Delete this key from the keyring?
ja: この鍵を鍵リングから削除しますか?

en: This is a secret key! - really delete?
ja: 秘密鍵があります! - 本当に 削除しますか?

en: It's up to you to assign a value here; this value will never be exported
    to any 3rd party.  We need it to implement the web-of-trust; it has nothing
    to do with the (implicitly created) web-of-certificates.
ja: ここで設定した値は、大きすぎます。この値は決して第三者には提供されません。
    それを行うには、我々が web-of-trust を実装する必要がありますが、
    (暗黙的に作成された) web-of-certificates が無くては何もできません。

en: If you want to use this revoked key anyway, answer "yes".
ja: この破棄された鍵を使いたくなければ、"no" と答えて下さい。

en: If you want to use this untrusted key anyway, answer "yes".
ja: この信用できない鍵を使いたくなければ、"no" と答えて下さい。

en: Enter the user ID of the addressee to whom you want to send the message.
ja: メッセージを送る相手アドレスのユーザ ID を入力して下さい。

en: Select the algorithm to use.
    
    DSA (aka DSS) is the digital signature algorithm which can only be used
    for signatures.  This is the suggested algorithm because verification of
    DSA signatures are much faster than those of ElGamal.
    
    ElGamal is an algorithm which can be used for signatures and encryption.
    OpenPGP distinguishs between two flavors of this algorithms: an encrypt only
    and a sign+encrypt; actually it is the same, but some parameters must be
    selected in a special way to create a safe key for signatures: this program
    does this but other OpenPGP implementations are not required to understand
    the signature+encryption flavor.
    
    The first (primary) key must always be a key which is capable of signing;
    this is the reason why the encryption only ElGamal key is not available in
    this menu.
ja: 使用するアルゴリズムの選択
    
    DSA (別名 DSS) は、署名にのみ用いることができる電子署名アルゴリズムです。
    DSA 署名は ElGamal 法よりも高速に検証できるので、これは推奨するアルゴリズム
    です。
    
    ElGamal は、署名と暗号化に用いることができるアルゴリズムです。
    OpenPGP では、このアルゴリズムの「暗号化のみ」と「署名+暗号化」の２つの用法を
    区別していますが、実際には同じです。しかし、署名用の安全な鍵を生成するには
    いくつかの変数を特別な方法で選択しなければなりません。このプログラムでは、
    それは可能ですが、OpenPGP の他の実装では「署名+暗号化」の用法を解釈しません。
    
    最初の鍵(主鍵)は署名に使用できる鍵でなければなりません。
    このことが「暗号化のみ」の ElGamal 鍵が、このメニューに無いことの理由です。

en: Although these keys are defined in RFC2440 they are not suggested
    because they are not supported by all programs and signatures created
    with them are quite large and very slow to verify.
ja: これらの鍵は RFC2440 に定義されていますが、推奨しません。
    何故なら、これらは全てのプログラムによってサポートされていなく、
    生成される署名は非常に長くて、検証にも時間がかかるためです。

en: Enter the size of the key
ja: 鍵の長さを入力して下さい

en: Answer "yes" or "no"
ja: "yes" または "no" で答えて下さい

en: Enter the required value as shown in the prompt.
    It is possible to enter a ISO date (YYYY-MM-DD) but you won't
    get a good error response - instead the system tries to interpret
    the given value as an interval.
ja: プロンプトに示される書式で値を入力して下さい。
    ISO の日付の書式 (YYYY-MM-DD) でも入力できますが、正しいエラーは
    表示されないでしょう - その代わりに、システムは入力値を間隔に変換する
    ように試みます。

en: Enter the name of the key holder
ja: 鍵ホルダの名前を入力して下さい

en: please enter an optional but highly suggested email address
ja: オプションを入力して下さい。電子メールアドレスを入力することを強く推奨します。

en: Please enter an optional comment
ja: オプションのコメントを入力して下さい

en: N  to change the name.
    C  to change the comment.
    E  to change the email address.
    O  to continue with key generation.
    Q  to to quit the key generation.
ja: N  名前の変更
    C  コメントの変更
    E  電子メールアドレスの変更
    O  鍵の生成の続行
    Q  鍵の生成の中止

en: Answer "yes" (or just "y") if it is okay to generate the sub key.
ja: 副鍵を生成する場合、"yes" (または、単に "y") と答えて下さい。

en: Answer "yes" is you want to sign ALL the user IDs
ja: 全ての ユーザ ID に署名したければ、"yes" と答えて下さい

en: Answer "yes" if you really want to delete this user ID.
    All certificates are then also lost!
ja: これらのユーザ ID を 本当に 削除したければ、"yes" と答えて下さい全ての証明書も同時に削除されます!

en: Answer "yes" if it is okay to delete the subkey
ja: この副鍵を削除する場合、"yes" と答えて下さい

en: This is a valid signature on the key; you normally don't want
    to delete this signature because it may be important to establish a
    trust connection to the key or another key certified by this key.
ja: これは鍵に対する有効な署名です。通常はこの署名は削除したくないでしょう。
    何故なら、この署名は、鍵への信用の輪の作成や、この鍵による証明にとって
    重要だからです。

en: This signature can't be checked because you don't have the
    corresponding key.  You should postpone its deletion until you
    know which key was used because this signing key might establish
    a trust connection through another already certified key.
ja: この署名と一致する鍵を保有していないので、この署名は検証できません。
    あなたはその鍵が使用されるまでは、この署名の削除を保留するべきです。
    何故なら、この署名の鍵は、他の証明された鍵によって信用の輪を形成するかも
    知れないからです。

en: The signature is not valid.  It does make sense to remove it from
    your keyring.
ja: この署名は有効ではありません。このことは、あなたの鍵リングから削除すべきだ
    ということを意味しています。

en: This is a signature which binds the user ID to the key. It is
    usually not a good idea to remove such a signature.  Actually
    GnuPG might not be able to use this key anymore.  So do this
    only if this self-signature is for some reason not valid and
    a second one is available.
ja: これは、鍵のユーザ ID に対応した署名です。通常、この署名を削除するのは
    良い考えではありません。実際には、GnuPG はもはやこの鍵を使えないのかも
    知れません。よって、この自己署名が何らかの理由により無効であって、
    代替となる鍵がある場合にのみ、削除を実行して下さい。

en: Please enter the passhrase; this is a secret sentence 
      Blurb, blurb,....
ja: パスフレーズを入力して下さい。これは秘密の文章のことです。
      ホゲホゲ....

en: Please repeat the last passphrase, so you are sure what you typed in.
ja: 入力したフレーズを確認するために、パスフレーズを再入力して下さい。

en: Give the name fo the file to which the signature applies
ja: 署名を行うファイルの名前を記述して下さい

en: Answer "yes" if it is okay to overwrite the file
ja: 上書きしても良ければ、"yes" と答えて下さい

en: Please enter a new filename. If you just hit RETURN the default
    file (which is shown in brackets) will be used.
ja: 新しいファイル名を入力して下さい。単にリターンキーを押すと、
    デフォルトのファイル名 (括弧で囲まれたもの) が使用されます

en: No help available
ja: ヘルプはありません

en: No help available for `%s'
ja: `%s' へのヘルプはありません
