gcc 2.96.20000615 - en to ja translation catalogue (1176 entries)

en: wrong number of arguments specified for `%s' attribute
ja: `%s' 属性に対する引数の数が間違えて指定されました

en: unknown machine mode `%s'
ja: 不明なマシンモード `%s'

en: no data type for mode `%s'
ja: モード `%s' に対するデータ型がありません

en: requested alignment is not a constant
ja: 要求されたアラインメントが定数ではありません

en: requested alignment is not a power of 2
ja: 要求されたアラインメントが 2 のべき乗ではありません

en: requested alignment is too large
ja: 要求されたアラインメントが大きすぎます

en: unrecognized format specifier
ja: 認識できないフォーマット指定子

en: format string has invalid operand number
ja: フォーマット文字列に無効なオペランド数があります

en: format string arg follows the args to be formatted
ja: フォーマット文字列引数がフォーマットされる引数の後に続いています

en: format string arg not a string type
ja: フォーマット文字列引数が文字列型ではありません

en: args to be formatted is not '...'
ja: フォーマットされる引数が、'...' になっていません

en: function does not return string type
ja: 関数が文字列型を返しません

en: alias arg not a string
ja: alias 引数が文字列ではない

en: expression statement has incomplete type
ja: 式の中の文に不完全型があります

en: case label does not reduce to an integer constant
ja: case ラベルを整数定数に還元できません

en: invalid truth-value expression
ja: 無効な真偽値式

en: invalid operands to binary %s
ja: 無効な二項演算子 %s

en: struct type value used where scalar is required
ja: スカラーが必要な場所に構造体型の値が使われました

en: union type value used where scalar is required
ja: スカラーが必要な場所に共用体型の値が使われました

en: array type value used where scalar is required
ja: スカラーが必要な場所に配列型の値が使われました

en: invalid use of `restrict'
ja: `restrict' の無効な利用

en: too few arguments to function `%s'
ja: 関数 `%s' への引数が少なすぎます

en: too many arguments to function `%s'
ja: 関数 `%s' に対する引数が多すぎます

en: void value not ignored as it ought to be
ja: void の値が本来の意味通りに無視されませんでした

en: conversion to non-scalar type requested
ja: 非スカラー型への変換が要求されます

en: unknown C standard `%s'
ja: 不明な C 標準 `%s'

en: `struct %s' incomplete in scope ending here
ja: スコープが終わるこの部分で `struct %s' が不完全です

en: `union %s' incomplete in scope ending here
ja: スコープが終わるこの部分で `union %s' が不完全です

en: `enum %s' incomplete in scope ending here
ja: スコープが終わるこの部分で `enum %s' が不完全です

en: A parameter list with an ellipsis can't match an empty parameter name list declaration.
ja: 省略記号付きパラメタリストは空のパラメタ名リスト宣言と一致できません。

en: An argument type that has a default promotion can't match an empty parameter name list declaration.
ja: デフォルトで格上げされる型の引数は空のパラメタ名リスト宣言と一致できません。

en: implicit declaration of function `%s'
ja: 関数 `%s' の暗黙の宣言

en: label %s referenced outside of any function
ja: ラベル %s があらゆる関数の外側で参照されました

en: duplicate label declaration `%s'
ja: ラベルの宣言 `%s' が重複しています

en: duplicate label `%s'
ja: 重複したラベル `%s'

en: two types specified in one empty declaration
ja: 一つの空の宣言中に、二つの型が指定されています

en: typedef `%s' is initialized
ja: typedef `%s' が初期化されました

en: function `%s' is initialized like a variable
ja: 関数 `%s' が変数であるかのように初期化されました

note: DECL_INITIAL in a PARM_DECL is really DECL_ARG_TYPE.
en: parameter `%s' is initialized
ja: パラメータ `%s' が初期化されました

en: variable-sized object may not be initialized
ja: 可変長オブジェクトは初期化されないことになるでしょう

en: variable `%s' has initializer but incomplete type
ja: 変数 `%s' には初期化子がありますが、不完全型です

en: elements of array `%s' have incomplete type
ja: 配列 `%s' の要素に不完全型があります

en: `long long long' is too long for GCC
ja: `long long long' は GCC にとって長すぎます

en: two or more data types in declaration of `%s'
ja: `%s' の宣言に 2つ以上のデータ型

en: `%s' fails to be a typedef or built in type
ja: `%s' を typedef またはビルトインの型にできません

en: both long and short specified for `%s'
ja: `%s' に対して long と short の両方が指定されています

en: long or short specified with char for `%s'
ja: `%s' に対して char とともに long または short が指定されています

en: long or short specified with floating type for `%s'
ja: `%s' に対して浮動小数型とともに long または short が指定されています

en: the only valid combination is `long double'
ja: 唯一の有効な組合わせは `long double' です

en: both signed and unsigned specified for `%s'
ja: `%s' に対して符号ありと符号なしの両方が指定されています

en: long, short, signed or unsigned invalid for `%s'
ja: `%s' に対して long, short, signed または unsigned は無効です

en: complex invalid for `%s'
ja: `%s' に対して complex は無効です

en: multiple storage classes in declaration of `%s'
ja: `%s' の宣言において複数の保存クラス

en: function definition declared `register'
ja: 関数の定義が `register' と宣言されました

en: function definition declared `typedef'
ja: 関数の定義が `typedef' と宣言されました

en: storage class specified for structure field `%s'
ja: 構造体フィールド `%s' に指定された記憶クラス

en: storage class specified for parameter `%s'
ja: パラメータ `%s' で指定された記憶クラス

en: storage class specified for typename
ja: 型名に対して指定された記憶クラス

en: `%s' has both `extern' and initializer
ja: `%s' に `extern' と初期化子の両方があります

en: nested function `%s' declared `extern'
ja: ネストした関数 `%s' は `extern' に宣言されました

en: top-level declaration of `%s' specifies `auto'
ja: `%s' のトップレベルの宣言が `auto' を指定します

en: iterator `%s' has derived type
ja: 反復子 `%s' は派生型です

en: iterator `%s' has noninteger type
ja: 反復子 `%s' は非整数型です

en: declaration of `%s' as array of voids
ja: `%s' の宣言は void の配列

en: declaration of `%s' as array of functions
ja: `%s' の宣言は関数の配列

en: size of array `%s' has non-integer type
ja: 配列 `%s' の大きさは非整数型

en: size of array `%s' is negative
ja: 配列 `%s' の大きさが負です

en: size of array `%s' is too large
ja: 配列 `%s' の大きさが大きすぎます

en: `%s' declared as function returning a function
ja: `%s' は関数を返す関数として宣言されています

en: `%s' declared as function returning an array
ja: `%s' は配列を返す関数として宣言されています

en: invalid type modifier within pointer declarator
ja: ポインタ宣言子に無効な型修飾子

en: variable or field `%s' declared void
ja: 変数または領域 `%s' は void と宣言されています

en: field `%s' declared as a function
ja: 領域 `%s' は関数として宣言されています

en: field `%s' has incomplete type
ja: 領域 `%s' は不完全な型です

en: invalid storage class for function `%s'
ja: 関数 `%s' に対する無効な保存クラス

en: parameter `%s' has incomplete type
ja: パラメータ `%s' は不完全型です

en: `void' in parameter list must be the entire list
ja: パラメータリスト中の `void' は完全なリストでなければいけません

en: redefinition of `%s %s'
ja: `%s %s' の再定義

en: nested redefinition of `%s'
ja: `%s' のネストした再定義

note: This enum is a named one that has been declared already.
en: redeclaration of `enum %s'
ja: `enum %s' の再宣言

en: enumerator value for `%s' not integer constant
ja: `%s' の列挙値が整数定数ではありません

en: overflow in enumeration values
ja: 列挙値がオーバーフロー

en: return-type is an incomplete type
ja: 戻り値の型が不完全型です

en: number of arguments doesn't match prototype
ja: 引数の数がプロトタイプと一致しません

en: argument `%s' doesn't match prototype
ja: 引数 `%s' はプロトタイプに一致しません

en: stray '\' in program
ja: プログラムに他の文字と結び付かない '\'

en: invalid #-line
ja: 無効な #-行

en: invalid #ident
ja: 無効な #ident

en: undefined or invalid # directive `%s'
ja: 定義されていないか無効な # `%s' ディレクティブ

en: invalid #line
ja: 無効な #line

en: #-lines for entering and leaving files don't match
ja: ファイルへの出入り口となる #-行 が整合しません

en: %s at end of input
ja: 入力の最後に %s

en: %s at null character
ja: ヌル文字に %s

en: %s before string constant
ja: 文字列定数の前に %s

en: %s before character constant
ja: 文字定数の前に %s

en: %s before character 0%o
ja: 文字 0%2$o の前に %1$s

en: %s before `%s'
ja: %2$s の前に `%1$s'

en: more than one `f' in numeric constant
ja: 数定数に 1つ以上の `f'

en: more than one `l' in numeric constant
ja: 数定数に 1つ以上の `l'

en: more than one `i' or `j' in numeric constant
ja: 数定数に 1つ以上の `i' または `j'

en: both `f' and `l' in floating constant
ja: 浮動小数定数中に `f' と `l' の両方があります

en: `$' in identifier
ja: `$' が識別子に入っています

en: invalid identifier `%s'
ja: 無効な識別子 `%s'

en: parse error at `..'
ja: `..' で構文解析エラー

en: malformed floating constant
ja: おかしな浮動小数定数

en: nondigits in number and not hexadecimal
ja: 数値にアラビア数字でなく、16 進でもない文字

en: numeric constant with no digits
ja: 数値定数にアラビア数字がありません

en: numeric constant contains digits beyond the radix
ja: 数値定数が基数を超えたアラビア数字を含んでいます

en: floating constant exponent has no digits
ja: 浮動小数定数のべき数が、アラビア数字を持っていません

en: hexadecimal floating constant has no exponent
ja: 16 進浮動小数定数がべき乗を持ちません

note: We got an exception from parse_float()
en: floating constant out of range
ja: 小数定数が範囲を外れています

en: two `u's in integer constant
ja: 整数定数中に 2つの `u'

en: three `l's in integer constant
ja: 整数定数に 3つの `l'

en: complex integer constant is too wide for `complex int'
ja: 複素数の整数定数が `complex int' に対して広すぎます

en: missing white space after number `%s'
ja: 数字 `%s' の後にスペースを欠いています

en: malformed character constant
ja: おかしな文字定数

en: empty character constant
ja: 空の文字定数

en: character constant too long
ja: 文字定数が長すぎます

en: Unterminated string constant
ja: 文字列定数が終了していません

note: Like YYERROR but do call yyerror.
en: syntax error
ja: 文法エラー

en: syntax error: cannot back up
ja: 文法エラー: 追随できません

en: parser stack overflow
ja: 構文解析器のスタックが溢れました

en: argument of `asm' is not a constant string
ja: `asm' の引数が定数文字列ではありません

en: ANSI C forbids data definition with no type or storage class
ja: ANSI C は型や記憶クラスのないデータ定義を禁じます

en: `sizeof' applied to a bit-field
ja: ビットフィールドに適用された `sizeof'

en: `%s' undeclared here (not in a function)
ja: `%s' がここでは定義されていません (関数の中ではない)

en: `%s' undeclared (first use in this function)
ja: `%s' が宣言されていません (この関数内で最初に利用)

en: (Each undeclared identifier is reported only once
ja: (未宣言の変数については, それが最初に現われた関数の

en: for each function it appears in.)
ja: 各々に対して一度だけ報告します.)

en: `%s' implicitly declared as function
ja: `%s' は暗黙に関数として宣言されました

en: `[*]' in parameter declaration only allowed in ISO C 99
ja: パラメータ宣言中の `[*]' は ISO C 99 でのみ許されています

en: braced-group within expression allowed only inside a function
ja: 式の中でのブレースの対は関数の内側でのみ許されます

en: break statement not within loop or switch
ja: break 文が loop または switch の中にありません

en: continue statement not within a loop
ja: continue 文が loop の中にありません

en: invalid `for (ITERATOR)' syntax
ja: 無効な `for (反復子)' 構文です

en: `%s' is not an iterator
ja: `%s' は反復子ではありません

en: `for (%s)' inside expansion of same iterator
ja: 同じ反復子の内側にある `for (%s)'

en: case label not within a switch statement
ja: case ラベルが switch 文の中にありません

en: duplicate case value
ja: 重複した case の値

en: case label within scope of cleanup or variable array
ja: case ラベルが、解体または可変配列のスコープ内にあります

en: default label not within a switch statement
ja: default のラベルが switch 文の中にありません

en: multiple default labels in one switch
ja: 一つの switch に複数の default ラベルがあります

note: Gcc used to allow this as an extension.  However, it does not work for all targets, and thus has been disabled. Also, since func (...) and func () are indistinguishable, it caused problems with the code in expand_builtin which tries to verify that BUILT_IN_NEXT_ARG is being used correctly.
en: ANSI C requires a named argument before `...'
ja: ANSI C は `...' の前に名前をつけられた引数を要求します

en: `...' in old-style identifier list
ja: 古いスタイルの識別子リストでの `...'

en: parse error; also virtual memory exceeded
ja: 構文解析エラー -- さらに仮想メモリを超過しました

en: parse error
ja: 構文解析エラー

en: `%s' has an incomplete type
ja: `%s' は不完全型です

en: invalid use of void expression
ja: void 式の無効な使用

en: invalid use of array with unspecified bounds
ja: 境界が指定されない配列の無効な利用

en: invalid use of undefined type `%s %s'
ja: 未定義の型 `%s %s' が無効に使われました

note: If this type has a typedef-name, the TYPE_NAME is a TYPE_DECL.
en: invalid use of incomplete typedef `%s'
ja: 不完全な typedef `%s' が無効に使われました

en: sizeof applied to an incomplete type
ja: sizeof が不完全な型に適用されました

en: arithmetic on pointer to an incomplete type
ja: 不完全型へのポインタに対する演算

en: __alignof__ applied to an incomplete type
ja: __alignof__ が不完全な型に適用されました

en: `__alignof' applied to a bit-field
ja: ビットフィールドに `__alignof' が適用されました

en: invalid use of non-lvalue array
ja: 非左辺値配列の無効な利用

en: %s has no member named `%s'
ja: %s に `%s' という名前のメンバはありません

en: request for member `%s' in something not a structure or union
ja: 構造体でも共用体でもない何かで、メンバ `%s' を要求されました

en: dereferencing pointer to incomplete type
ja: 不完全型のポインタへの間接参照

en: invalid type argument of `%s'
ja: `%s' の引数として無効な型

en: subscript missing in array reference
ja: 配列参照での添字を欠いています

en: array subscript is not an integer
ja: 配列の添字が整数型ではありません

en: subscripted value is neither array nor pointer
ja: 添字をつけられた値が配列でもポインタでもありません

en: called object is not a function
ja: 呼び出されたオブジェクトは関数ではありません

en: too many arguments to function
ja: 関数に対する引数が多すぎます

en: type of formal parameter %d is incomplete
ja: 正式なパラメタ %d の型が不完全です

en: %s as integer rather than floating due to prototype
ja: プロトタイプにより %s は浮動小数型ではなく整数型とされています

en: %s as complex rather than floating due to prototype
ja: プロトタイプにより %s は浮動小数型ではなく複素数型とされています

en: %s as floating rather than integer due to prototype
ja: プロトタイプにより %s は整数型ではなく浮動小数型とされています

en: %s as floating rather than complex due to prototype
ja: プロトタイプにより %s は複素数ではなく浮動小数型とされています

en: %s as `float' rather than `double' due to prototype
ja: プロトタイプにより %s は `double' でなく `float' とされています

en: %s with different width due to prototype
ja: %s はプロトタイプによる型の幅とは異なっています

en: %s as unsigned due to prototype
ja: プロトタイプにより %s は符合なしとされています

en: %s as signed due to prototype
ja: プロトタイプにより %s は符合付きとされています

en: too few arguments to function
ja: 関数への引数が少なすぎます

en: unordered comparison on non-floating point argument
ja: 非浮動小数点引数での順序付けられない比較

en: wrong type argument to unary plus
ja: 間違った型の単項プラス引数

en: wrong type argument to unary minus
ja: 間違った型の単項マイナス引数

en: wrong type argument to bit-complement
ja: 間違った型のビット反転引数

en: wrong type argument to abs
ja: 間違った型の abs 引数

en: wrong type argument to conjugation
ja: 間違った型の結合(~)引数

en: wrong type argument to unary exclamation mark
ja: 間違った型の単項感嘆符(!)引数

en: wrong type argument to %s
ja: 間違った型の %s 引数

en: %s of pointer to unknown structure
ja: 未知の構造体に対するポインタの%s

en: invalid lvalue in increment
ja: インクリメントの中に無効な左辺値

en: invalid lvalue in decrement
ja: デクリメントの中に無効な左辺値

en: increment
ja: インクリメント

en: decrement
ja: デクリメント

en: invalid lvalue in unary `&'
ja: 単項の `&' に無効な左辺値

en: attempt to take address of bit-field structure member `%s'
ja: 構造体メンバ `%s' のビットフィールドのアドレスを取得してみます

en: cannot take address of bitfield `%s'
ja: ビットフィールド `%s' のアドレスを取得できません

en: global register variable `%s' used in nested function
ja: 大域レジスタ変数 `%s' が入れ子関数の中で使われました

en: address of global register variable `%s' requested
ja: 要求された大域レジスタ変数 `%s' のアドレス

en: cannot put object with volatile field into register
ja: volatile フィールドをレジスタに持っているようなオブジェクトを置けません

en: type mismatch in conditional expression
ja: 条件式での型の組合わせが間違っています

en: cast specifies array type
ja: キャストが配列型を指定しています

en: cast specifies function type
ja: キャストは関数型を指定しています

en: cast to union type from type not present in union
ja: 共用体の中にない型から共用体型へのキャスト

note: Now we have handled acceptable kinds of LHS that are not truly lvalues. Reject anything strange now.
en: invalid lvalue in assignment
ja: 代入の中に無効な左辺値

note: Convert new value to destination type.
en: assignment
ja: 代入

en: %s makes qualified function pointer from unqualified
ja: %s により、修飾されない関数ポインタから、修飾されたものを作ります

en: %s discards qualifiers from pointer target type
ja: %s ポインタの示す型からの修飾子を捨てます

en: ANSI forbids %s between function pointer and `void *'
ja: ANSI は関数ポインタと `void *' との %s を禁じます

en: pointer targets in %s differ in signedness
ja: %s でポインタの示す対象の符号の有無が異なります

en: %s from incompatible pointer type
ja: 互換性のないポインタ型からの %s

en: %s makes pointer from integer without a cast
ja: %s により、キャストなしで整数からポインタを作りました

en: %s makes integer from pointer without a cast
ja: %s により、キャストなしでポインタから整数を作りました

en: incompatible type for argument %d of `%s'
ja: `%2$s' の第 %1$d 引数に対して互換性のない型

en: incompatible type for argument %d of indirect function call
ja: 間接的な関数呼び出しの第 %d 引数に対して互換性のない型

en: incompatible types in %s
ja: %s に互換性のない型

note: Function name is known; supply it.
en: passing arg %d of `%s'
ja: 引数 %d 個の `%s' を渡します

note: Function name unknown (call through ptr); just give arg number.
en: passing arg %d of pointer to function
ja: 引数 %d 個の関数ポインタを渡します

en: initializer for static variable is not constant
ja: static 変数の初期化子が定数ではありません

en: initializer for static variable uses complicated arithmetic
ja: static 変数の初期化子が複雑な計算を使っています

en: (near initialization for `%s')
ja: (`%s' をほとんど初期化)

en: char-array initialized from wide string
ja: ワイド文字列から char の配列が初期化されました

en: int-array initialized from non-wide string
ja: 非ワイド文字列から int の配列が初期化されました

en: initializer-string for array of chars is too long
ja: char の配列にとって初期化子文字列が長すぎます

en: array initialized from non-constant array expression
ja: 非定数配列式から配列が初期化されました

en: initializer element is not constant
ja: 初期化子の要素が定数ではありません

en: initializer element is not computable at load time
ja: 初期化子の要素はロード時に計算され得ません

en: initialization
ja: 初期化

en: invalid initializer
ja: 無効な初期化子

en: extra brace group at end of initializer
ja: 初期化子の終わりに余分なブレースのグループ

en: missing braces around initializer
ja: 初期化子のまわりのブレースを欠いています

en: braces around scalar initializer
ja: スカラー初期化子がブレースで囲まれています

en: missing initializer
ja: 初期化子を欠いています

en: empty braces in initializer
ja: 初期化子内に空のブレース

en: empty scalar initializer
ja: 空のスカラー初期化子

en: extra elements in scalar initializer
ja: スカラー初期化子に余分な要素

en: nonconstant array index in initializer
ja: 初期化子内に定数ではない配列インデックス

en: array index in non-array initializer
ja: 非配列初期化子内に配列インデックス

en: duplicate array index in initializer
ja: 初期化子内に重複した配列インデックス

en: empty index range in initializer
ja: 初期化子内に空のインデックス範囲

en: unknown field `%s' specified in initializer
ja: 未知のフィールド `%s' が初期化子で指定されました

en: field `%s' already initialized
ja: フィールド `%s' は初期化済みです

en: duplicate initializer
ja: 重複した初期化子

en: excess elements in char array initializer
ja: char 配列初期化子内の要素が多すぎます

en: excess elements in struct initializer
ja: 構造体初期化子内の要素が多すぎます

en: excess elements in union initializer
ja: 共用体初期化子内の要素が多すぎます

en: excess elements in array initializer
ja: 配列初期化子内の要素が多すぎます

en: excess elements in scalar initializer
ja: スカラー初期化子内の要素が多すぎます

en: asm template is not a string constant
ja: asm テンプレートが文字列定数ではありません

en: invalid lvalue in asm statement
ja: asm 文の中に無効な左辺値

en: modification by `asm'
ja: `asm' による修正

en: switch quantity not an integer
ja: switch の内容が整数ではありません

en: internal error
ja: 内部エラー

en: no arguments
ja: 引数がありません

en: %d constructor(s) found
ja: %d 個のコンストラクタが見つかりました

en: %d destructor(s)  found
ja: %d 個のデストラクタが見つかりました

en: %d frame table(s) found
ja: %d 個のフレームテーブルが見つかりました

en: %s terminated with signal %d [%s]%s
ja: %s シグナル %d [%s]%s で終了させられました

en: %s returned %d exit status
ja: %s は exit 状態 %d を返しました

en: [cannot find %s]
ja: [%s が見つかりません]

en: cannot find `%s'
ja: `%s' が見つかりません

en: redirecting stdout: %s
ja: stdout へのリダイレクト: %s

en: [Leaving %s]
ja: [%s を離れます]

en: 
    write_c_file - output name is %s, prefix is %s
ja: 
    write_c_file - 出力名は %s、プレフィクスは %s

en: cannot find `nm'
ja: `nm' が見つかりません

en: init function found in object %s
ja: init 関数をオブジェクト %s で見つけました

en: fini function found in object %s
ja: fini 関数をオブジェクト %s で見つけました

en: unable to open file '%s'
ja: ファイル '%s' を open できません

en: unable to stat file '%s'
ja: ファイル '%s' を stat できません

en: unable to mmap file '%s'
ja: ファイル '%s' を mmap できません

en: not found
ja: 見つかりません

en: dynamic dependency %s not found
ja: 動的依存関係 %s が見つかりません

en: bad magic number in file '%s'
ja: ファイル '%s' に不正なマジックナンバ

en: dynamic dependencies.
ja: 動的依存関係。

en: cannot find `ldd'
ja: `ldd' が見つかりません

en: 
    ldd output with constructors/destructors.
ja: 
    ldd 出力がコンストラクタ/デストラクタを伴います。

en: unable to open dynamic dependency '%s'
ja: 動的依存関係 '%s' を開けません

en: %s: not a COFF file
ja: %s: COFF ファイルではありません

en: %s: cannot open as COFF file
ja: %s: COFF ファイルとして開けません

en: Library lib%s not found
ja: ライブラリ lib%s が見つかりません

en: incompatibilities between object file & expected values
ja: 両立しないオブジェクトファイルと期待値

en: 
    Processing symbol table #%d, offset = 0x%.8lx, kind = %s
ja: 
    シンボルテーブル #%d を処理します、オフセット = 0x%.8lx, 種類 = %s

en: string section missing
ja: 文字列セクションを欠いています

en: section pointer missing
ja: セクションポインタを欠いています

en: no symbol table found
ja: シンボルテーブルが見つかりません

en: no cmd_strings found
ja: cmd_strings が見つかりません

en: 
    Updating header and load commands.
ja: 
    ヘッダと load コマンドを更新します。

en: load command map, %d cmds, new size %ld.
ja: load コマンドマップ、%d 個のコマンド、新たなサイズ %ld。

en: writing load commands.
ja: load コマンドを書き込みます。

en: could not convert 0x%l.8x into a region
ja: 0x%l.8x を領域に変換できません

en: %s function, region %d, offset = %ld (0x%.8lx)
ja: %s 関数, 領域 %d, オフセット = %ld (0x%.8lx)

en: bad magic number
ja: 不正なマジックナンバ

en: bad header version
ja: 不正なヘッダバージョン

en: bad raw header version
ja: 不正な生のヘッダバージョン

en: raw header buffer too small
ja: 小さすぎる生のヘッダバッファ

en: old raw header file
ja: 古い生のヘッダファイル

en: unsupported version
ja: サポートされていないバージョンです

en: unknown {de,en}code_mach_o_hdr return value %d
ja: 不明な {de,en}code_mach_o_hdr 戻り値 %d

en: read %ld bytes, expected %ld, from %s
ja: %1$ld バイト読込み。%3$s からは %2$ld 読込むはずです

en: wrote %ld bytes, expected %ld, to %s
ja: %1$ld バイト書込み。%3$s には %2$ld 書込むはずです

en: ;; Combiner statistics: %d attempts, %d substitutions (%d requiring new space),
    ;; %d successes.
ja: ;; 結合統計: %d 試行, %d 代替 (%d 新たな空間を要求),
    ;; %d 成功。

en: 
    ;; Combiner totals: %d attempts, %d substitutions (%d requiring new space),
    ;; %d successes.
ja: 
    ;; 結合合計: %d 試行, %d 代替 (%d 新たな空間を要求),
    ;; %d 成功。

en: invalid %%Q value
ja: 無効な %%Q 値

en: invalid %%C value
ja: 無効な %%C 値

en: invalid %%N value
ja: 無効な %%N 値

en: invalid %%M value
ja: 無効な %%M 値

en: invalid %%m value
ja: 無効な %%m 値

en: invalid %%L value
ja: 無効な %%L 値

en: invalid %%O value
ja: 無効な %%O 値

en: invalid %%P value
ja: 無効な %%P 値

en: invalid %%V value
ja: 無効な %%V 値

en: bad value `%s' for -mtrap-precision switch
ja: -mtrap-precision スイッチにとっての不正な値 `%s'

en: bad value `%s' for -mfp-rounding-mode switch
ja: -mfp-rounding-mode スイッチにとっての不正な値 `%s'

en: bad value `%s' for -mfp-trap-mode switch
ja: -mfp-trap-mode スイッチにとっての不正な値 `%s'

en: bad value `%s' for -mcpu switch
ja: -mcpu スイッチにとっての不正な値 `%s'

en: invalid %%r value
ja: 無効な %%r 値

en: invalid %%R value
ja: 無効な %%R 値

en: invalid %%h value
ja: 無効な %%h 値

en: invalid %%U value
ja: 無効な %%U 値

en: invalid %%s value
ja: 無効な %%s 値

en: invalid %%E value
ja: 無効な %%E 値

en: invalid %%xn code
ja: 無効な %%xn コード

en: bad value (%s) for -mcpu switch
ja: -mcpu スイッチに対する不正な値 (%s)

en: invalid operand to %R code
ja: %R コードに対する無効なオペランド

en: invalid operand to %H/%L code
ja: %H/%L コードに対する無効なオペランド

en: invalid operand to %U code
ja: %U コードに対する無効なオペランド

en: invalid operand to %V code
ja: %V コードに対する無効なオペランド

note: Unknown flag.
en: invalid operand output code
ja: 無効なオペランド出力コード

en: bad value (%s) for %s switch
ja: %2$s スイッチにとって不正な値 (%1$s)

en: -fpic and -mapcs-reent are incompatible
ja: -fpic と -mapcs-reent は共存できません

en: Invalid floating point emulation option: -mfpe-%s
ja: 無効な浮動小数点エミュレートオプション: -mfpe-%s

en: Unable to use '%s' for PIC register
ja: '%s' を PIC のレジスタとして使うことができません

note: Oh dear!  We have no low registers into which we can pop high registers!
en: No low registers available for popping high registers
ja: 高位レジスタを pop する為の低位レジスタがありません

en: thumb_load_double_from_address: destination is not a register
ja: thumb_load_double_from_address: 対象がレジスタではありません

en: thumb_load_double_from_address: source is not a computed memory address
ja: thumb_load_double_from_address: 元が計算済みメモリアドレスではありません

en: thumb_load_double_from_address: base is not a register
ja: thumb_load_double_from_address: ベースがレジスタではありません

en: thumb_load_double_from_address: Unhandled address calculation
ja: thumb_load_double_from_address: 扱われないアドレス計算

en: Invalid register class letter %c
ja: 無効なレジスタクラス文字 %c

en: ACCUM_HIGH_REGS class in limit_reload_class
ja: limit_reload_class に ACCUM_HIGH_REGS クラス

en: YH_OR_ACCUM_HIGH_REGS found in limit_reload_class
ja: limit_reload_class で YH_OR_ACCUM_HIGH_REGS が見つかりました

note: Register 'yl' is invalid for QImode, so we should never see it.
en: YL found in limit_reload_class
ja: limit_reload_class で YL が見つかりました

en: Stack size > 32k
ja: スタックサイズ > 32k

en: Invalid addressing mode
ja: 無効なアドレシングモード

en: Bad register extension code
ja: 不正なレジスタ拡張コード

en: Invalid offset in ybase addressing
ja: ybase アドレシングに無効なオフセット

en: Invalid register in ybase addressing
ja: ybase アドレシングに無効なレジスタ

en: inline float constants not supported on this host
ja: このホストではインライン浮動小数定数をサポートされていません

en: Invalid shift operator in emit_1600_core_shift
ja: emit_1600_core_shift での無効なシフト演算子

en: Invalid mode for gen_tst_reg
ja: gen_tst_reg にとっての無効なモード

en: Invalid mode for integer comparison in gen_compare_reg
ja: gen_compare_reg での整数比較にとっての無効なモード

en: Invalid register for compare
ja: 無効な比較用レジスタ

note: Output assembler code to FILE to increment profiler label # LABELNO for profiling a function entry.
en: Profiling not implemented yet.
ja: プロファイリングは、まだ実装されていません。

note: Emit RTL insns to initialize the variable parts of a trampoline. FNADDR is an RTX for the address of the function's pure code. CXT is an RTX for the static chain value for the function.
en: Trampolines not yet implemented
ja: Trampoline は、まだ実装されていません

en: Internal gcc abort from %s:%d
ja: gcc 内部で中断 %s:%d

en: The local variable `insn' has the value:
ja: そのローカル変数 `insn' が値を持っています:

en: bad value (%s) for -march= switch
ja: -march= スイッチに対する不正な値 (%s)

en: bad value (%s) for -mcpu= switch
ja: -mcpu= スイッチに対する不正な値 (%s)

en: Register '%c' is unknown
ja: レジスタ '%c' が不明です

en: Register '%c' already specified in allocation order
ja: レジスタ '%c' は既にアロケーションオーダーで指定されています

en: -mregparm=%d is not between 0 and %d
ja: -mregparm=%d が 0 から %d の間ではありません

en: -malign-loops=%d is not between 0 and %d
ja: -malign-loops=%d が 0 から %d の間ではありません

en: -malign-jumps=%d is not between 0 and %d
ja: -malign-jumps=%d が 0 から %d の間ではありません

en: -malign-functions=%d is not between 0 and %d
ja: -malign-functions=%d が 0 から %d の間ではありません

en: -mpreferred-stack-boundary=%d is not between 2 and 31
ja: -mpreferred-stack-boundary=%d が 2 から 31 の間ではありません

en: -mbranch-cost=%d is not between 0 and 5
ja: -mbranch-cost=%d が 0 から 5 の間ではありません

note: We can't handle floating point constants; PRINT_OPERAND must handle them.
en: floating constant misused
ja: 浮動小数定数を使い損ねました

en: invalid UNSPEC as operand
ja: オペランドとして無効な UNSPEC

en: invalid expression as operand
ja: オペランドとして無効な式

en: half-pic init called on systems that don't support it.
ja: half-pic 初期化をサポートしていないシステムで呼び出されました。

en: Use hardware fp
ja: ハードウェア fp を利用

en: Do not use hardware fp
ja: ハードウェア fp を利用しない

en: Same as -mcpu=i386
ja: -mcpu=i386 と同じ

en: Same as -mcpu=i486
ja: -mcpu=i486 と同じ

en: Same as -mcpu=pentium
ja: -mcpu=pentium と同じ

en: Same as -mcpu=pentiumpro
ja: -mcpu=pentiumpro と同じ

en: Alternate calling convention
ja: 呼び出し規約を入れ替える

en: Use normal calling convention
ja: 普通の呼び出し規約を使う

en: Align some doubles on dword boundary
ja: double を dword 境界にアラインメントする

en: Align doubles on word boundary
ja: double を word 境界にアラインメントする

en: Uninitialized locals in .bss
ja: .bss に初期化されないローカルなものがあります

en: Uninitialized locals in .data
ja: .data に初期化されないローカルなものがあります

en: Use IEEE math for fp comparisons
ja: 浮動小数点比較に IEEE 規格を使う

en: Do not use IEEE math for fp comparisons
ja: 浮動小数点比較に IEEE 規格を使わない

en: Return values of functions in FPU registers
ja: FPU レジスタ内の機能の値を返す

en: Do not return values of functions in FPU registers
ja: FPU レジスタ内の機能の値を返さない

en: Do not generate sin, cos, sqrt for FPU
ja: FPU 用の sin, cos, sqrt を生成しない

en: Generate sin, cos, sqrt for FPU
ja: FPU 用の sin, cos, sqrt を生成する

en: Omit the frame pointer in leaf functions
ja: 末端の関数ではフレームポインタを省略する

note: undocumented
en: Enable stack probing
ja: スタック探索を有効にする

note: undocumented
en: Emit Intel syntax assembler opcodes
ja: Intel シンタックスのアセンブラ命令を吐き出す

en: Align destination of the string operations
ja: 文字列操作の書込み先をアラインメントする

en: Do not align destination of the string operations
ja: 文字列操作の書込み先をアラインメントしない

en: Inline all known string operations
ja: 既知の全ての文字列操作を inline にする

en: Do not inline all known string operations
ja: 既知の全ての文字列操作を inline にしない

en: Use push instructions to save outgoing arguments
ja: 出力する引数をセーブするため push 命令を使う

en: Do not use push instructions to save outgoing arguments
ja: 出力する引数をセーブするためには push 命令を使わない

note: This macro is similar to `TARGET_SWITCHES' but defines names of command options that have values.  Its definition is an initializer with a subgrouping for each command option. Each subgrouping contains a string constant, that defines the fixed part of the option name, and the address of a variable. 
en: Schedule code for given CPU
ja: 所与の CPU 用のコードを予定する

en: Generate code for given CPU
ja: 所与の CPU 用のコードを生成する

en: Control allocation order of integer registers
ja: 整数レジスタの確保順を制御する

en: Number of registers used to pass integer arguments
ja: レジスタの数が整数を引数を渡すために使われる

en: Loop code aligned to this power of 2
ja: ループコードをこの値の二乗にアラインメントする

en: Jump targets are aligned to this power of 2
ja: ジャンプ先をこの値の二乗にアラインメントする

en: Function starts are aligned to this power of 2
ja: 関数の開始位置をこの値の二乗にアラインメントする

en: Attempt to keep stack aligned to this power of 2
ja: できるだけスタックをこの値の二乗にアラインメントする

en: Branches are this expensive (1-5, arbitrary units)
ja: ブランチのコストを指示する (1-5, 任意の個数)

en: `%s' declared as both exported to and imported from a DLL.
ja: `%s' が DLL から import、DLL に export の両方として宣言されました

en: bad value (%s) for -mmodel switch
ja: -mmodel スイッチに対する不正な値 (%s)

en: bad value (%s) for -msdata switch
ja: -msdata スイッチに対する不正な値 (%s)

en: invalid operand to %s code
ja: %s コードに対する無効なオペランド

en: invalid operand to %p code
ja: %p コードに対する無効なオペランド

en: invalid operand to %T/%B code
ja: %T/%B コードに対する無効なオペランド

en: invalid operand to %N code
ja: %N コードに対する無効なオペランド

en: -malign-loops=%d is not between 1 and %d
ja: -malign-loops=%d が 1 から %d の間になっていません

en: -malign-jumps=%d is not between 1 and %d
ja: -malign-jumps=%d が 1 から %d の間になっていません

en: -malign-functions=%d is not between 1 and %d
ja: -malign-functions=%d が 1 から %d の間になっていません

note: Sometimes certain combinations of command options do not make sense on a particular target machine.  You can define a macro `OVERRIDE_OPTIONS' to take account of this.  This macro, if defined, is executed once just after all the command options have been parsed. Don't use this macro to turn on vario
en: -fPIC is not currently supported on the 68000 or 68010
ja: 今のところ 68000 や 68010 では -fPIC がサポートされていません

en: %R not followed by %B/C/D/E
ja: %R の後に %B/C/D/E は置けません

en: invalid %x/X value
ja: 無効な %x/X 値

en: invalid %H value
ja: 無効な %H 値

en: invalid %h value
ja: 無効な %h 値

en: invalid %Q value
ja: 無効な %Q 値

en: invalid %q value
ja: 無効な %q 値

en: invalid %o value
ja: 無効な %o 値

en: invalid %p value
ja: 無効な %p 値

en: invalid %s/S value
ja: 無効な %s/S 値

en: invalid %P operand
ja: 無効な %P オペランド

en: invalid %B value
ja: 無効な %B 値

en: invalid %C value
ja: 無効な %C 値

en: invalid %D value
ja: 無効な %D 値

en: invalid %E value
ja: 無効な %E 値

en: `%d' operand isn't a register
ja: `%d' オペランドがレジスタではありません

en: invalid %r value
ja: 無効な %r 値

en: operand is r0
ja: オペランドは r0 です

en: operand is const_double
ja: オペランドは const_double です

en: invalid code
ja: 無効なコード

note: Do any checking or such that is needed after processing the -m switches.
en: -mtrap-large-shift and -mhandle-large-shift are incompatible
ja: -mtrap-large-shift と -mhandle-large-shift は共存できません

en: Invalid option `-mshort-data-%s'
ja: 無効なオプション `-mshort-data-%s'

en: -mshort-data-%s is too large
ja: -mshort-data-%s が大きすぎます。

en: -mshort-data-%s and PIC are incompatible
ja: -mshort-data-%s と PIC は共存できません

en: -mips%d not supported
ja: -mips%d はサポートされません

en: bad value (%s) for -mips switch
ja: -mips スイッチに対する不正な値 (%s)

en: bad value (%s) for -mabi= switch
ja: -mabi= スイッチに対する不正な値 (%s)

en: -mabi=%s does not support -mips%d
ja: -mabi=%s は -mips%d をサポートしません

en: The -mabi=32 support does not work yet.
ja: -mabi=32 サポートはまだ動作しません

en: This target does not support the -mabi switch.
ja: このターゲットは -mabi スイッチをサポートしません

en: -mcpu=%s does not support -mips%d
ja: -mcpu=%s は -mips%d をサポートしません

en: -mips%d does not support 64 bit fp registers
ja: -mips%d は 64 bit fp レジスタをサポートしません

en: -mips%d does not support 64 bit gp registers
ja: -mips%d は 64 bit gp レジスタをサポートしていません

en: Invalid option `entry%s'
ja: 無効なオプション `entry%s'

en: internal error: %%) found without a %%( in assembler pattern
ja: 内部エラー: アセンブラパターンで %%( なしの %%) が見つかりました

en: internal error: %%] found without a %%[ in assembler pattern
ja: 内部エラー: アセンブラパターンで %%[ なしの %%] が見つかりました

en: internal error: %%> found without a %%< in assembler pattern
ja: 内部エラー: アセンブラパターンで %%< なしの %%> が見つかりました

en: internal error: %%} found without a %%{ in assembler pattern
ja: 内部エラー: アセンブラパターンで %%{ なしの %%} が見つかりました

en: PRINT_OPERAND: Unknown punctuation '%c'
ja: PRINT_OPERAND: 不明な句読点 '%c'

en: PRINT_OPERAND null pointer
ja: PRINT_OPERAND NULL ポインタ

en: PRINT_OPERAND: letter %c was found & insn was not CONST_INT
ja: PRINT_OPERAND: 文字 %c が見つかり、命令は CONST_INT ではありません

en: PRINT_OPERAND_ADDRESS, null pointer
ja: PRINT_OPERAND_ADDRESS, NULL ポインタ

en: gp_offset (%ld) or end_offset (%ld) is less than zero.
ja: gp_offset (%ld) 又は end_offset (%ld) がゼロよりも小さくなっています

en: fp_offset (%ld) or end_offset (%ld) is less than zero.
ja: fp_offset (%ld) 又は end_offset (%ld) がゼロよりも小さくなっています。

en: can not handle inconsistent calls to `%s'
ja: `%s' への矛盾した呼び出しを捕捉できません

en: invalid %%B value
ja: 無効な %%B 値

en: invalid %%S value
ja: 無効な %%S 値

en: invalid %%b value
ja: 無効な %%b 値

en: invalid %%H value
ja: 無効な %%H 値

en: invalid %%z value
ja: 無効な %%z 値

en: invalid %%Z value
ja: 無効な %%Z 値

en: invalid %%k value
ja: 無効な %%k 値

en: invalid %%j value
ja: 無効な %%j 値

note: Perform any needed actions needed for a function that is receiving a variable number of arguments. CUM is as above. MODE and TYPE are the mode and type of the current parameter. PRETEND_SIZE is a variable that should be set to the amount of stack that must be pushed by the prolog to pretend that our
en: can't have varargs with -mfp-arg-in-fp-regs
ja: -mfp-arg-in-fp-regs を使うと可変個引数を持てません

en: -maix64 required: 64-bit computation with 32-bit addressing not yet supported.
ja: -maix64 要求: 32 bit アドレシング下の 64 bit 計算はまだ利用できません

en: Unknown -mdebug-%s switch
ja: 不明な -mdebug-%s スイッチ

en: invalid %%f value
ja: 無効な %%f 値

en: invalid %%F value
ja: 無効な %%F 値

en: invalid %%G value
ja: 無効な %%G 値

en: invalid %%j code
ja: 無効な %%j コード

en: invalid %%J code
ja: 無効な %%J コード

en: invalid %%K value
ja: 無効な %%K 値

en: invalid %%p value
ja: 無効な %%p 値

en: invalid %%q value
ja: 無効な %%q 値

en: %%S computed all 1's mask
ja: %%S は全てが 1 のマスクを計算しました

en: %%S computed all 0's mask
ja: %%S は全てが 0 のマスクを計算しました

en: invalid %%u value
ja: 無効な %%u 値

en: invalid %%v value
ja: 無効な %%v 値

note: Definitions for __builtin_return_address and __builtin_frame_address. __builtin_return_address (0) should give link register (65), enable this. This should be uncommented, so that the link register is used, but currently this would result in unmatched insns and spilling fixed registers so we'll leav
en: RETURN_ADDRESS_OFFSET not supported
ja: RETURN_ADDRESS_OFFSET はまだサポートされていません

note: Sometimes certain combinations of command options do not make sense on a particular target machine.  You can define a macro `OVERRIDE_OPTIONS' to take account of this.  This macro, if defined, is executed once just after all the command options have been parsed. The macro SUBTARGET_OVERRIDE_OPTIONS 
en: Bad value for -mcall-%s
ja: -mcall-%s スイッチにとっての不正な値

en: Bad value for -msdata=%s
ja: -msdata=%s スイッチに対する不正な値

en: -mrelocatable and -msdata=%s are incompatible.
ja: -mrelocatable と -msdata=%s とは共存できません

en: -f%s and -msdata=%s are incompatible.
ja: -f%s と -msdata=%s は共存できません

en: -msdata=%s and -mcall-%s are incompatible.
ja: -msdata=%s と -mcall-%s とは共存できません

en: -mrelocatable and -mno-minimal-toc are incompatible.
ja: -mrelocatable と -mno-minimal-toc とは共存できません

en: -mrelocatable and -mcall-%s are incompatible.
ja: -mrelocatable と -mcall-%s とは共存できません

en: -fPIC and -mcall-%s are incompatible.
ja: -fPIC と -mcall-%s は共存できません

en: -mcall-aixdesc must be big endian
ja: -mcall-aixdesc はビッグエンディアンでなければなりません

en: %s is not supported by this configuration
ja: この設定では %s はサポートされません

en: -mptr%d not allowed on -m%d
ja: -mptr%d は -m%d の上では使えません

en: -mlong-double-64 not allowed with -m64
ja: -m64 指定モードでは -mlong-double-64 は許可されません

en: bad value (%s) for -mcmodel= switch
ja: -mcmodel= スイッチにとって不正な値 (%s)

en: -mcmodel= is not supported on 32 bit systems
ja: -mcmodel= は 32 bit システム上ではサポートされません

en: profiling does not support code models other than medlow
ja: プロファイリングは medlow 以外のコードモデルではサポートされません

en: Invalid %%Y operand
ja: 無効な %%Y オペランド

en: Invalid %%A operand
ja: 無効な %%A オペランド

en: Invalid %%B operand
ja: 無効な %%B オペランド

en: Invalid %%c operand
ja: 無効な %%c オペランド

en: Invalid %%C operand
ja: 無効な %%C オペランド

en: Invalid %%d operand
ja: 無効な %%d オペランド

en: Invalid %%D operand
ja: 無効な %%D オペランド

en: Invalid %%f operand
ja: 無効な %%f オペランド

en: long long constant not a valid immediate operand
ja: long long 定数は正常な即値オペランドではありません

en: floating point constant not a valid immediate operand
ja: 浮動小数定数は正常な即値オペランドではありません

en: %s=%s is not numeric.
ja: %s=%s は数値ではありません

en: %s=%s is too large.
ja: %s=%s は大きすぎます。

en: Bogus JR construction: %d
ja: 偽の JR 構造: %d

en: Bad amount of stack space removal: %d
ja: 不正なスタック空間量の除去: %d

en: Bogus JARL construction: %d
ja: 偽の JARL 構造: %d

en: cannot convert to a pointer type
ja: ポインタ型に変換できません

en: pointer value used where a floating point value was expected
ja: 浮動小数点数があるべき箇所で、ポインタ値が使われました

en: aggregate value used where a float was expected
ja: 浮動小数点型があるべき箇所で、集合体の値が使われました

en: conversion to incomplete type
ja: 不完全型への変換

en: aggregate value used where an integer was expected
ja: 整数型があるべき箇所で、集合体の値が使われました

en: pointer value used where a complex was expected
ja: 複素数型があるべき箇所で、ポインタ値が使われました

en: aggregate value used where a complex was expected
ja: 複素数型があるべき箇所で、集合体の値が使われました

en: destructors take no parameters
ja: デストラクタはパラメタを取りません

en: conflicting access specifications for field `%s', ignored
ja: フィールド `%s' に対するアクセス指定子が競合しており、無視しました

en: trying to finish struct, but kicked out due to previous parse errors.
ja: 構造を終えようとしましたが、前の構文解析エラーのせいでくたばりました

en: language string `"%s"' not recognized
ja: 言語文字列 `"%s"' は認識されません

en: not enough type information
ja: 不十分な型情報

en: invalid operation on uninstantiated type
ja: インスタンス化されない型に対する無効な操作です

en: parse errors have confused me too much
ja: 構文解析エラーで、かなり混乱してしまいました

en: label `%s' referenced outside of any function
ja: ラベル `%s' が関数の外側の何かを参照しました

en:   enters try block
ja:   try ブロックに入る

en: virtual memory exhausted
ja: 仮想メモリを使い果たしました

en: the new ABI requires vtable thunks
ja: 新しい ABI は vtable が必要です

en: an anonymous union cannot have function members
ja: 無名共用体は関数メンバを持てません

en: multiple types in one declaration
ja: 一つの宣言に複数の型があります

en: assignment (not initialization) in declaration
ja: 宣言の中に代入(初期化ではなく)があります

en: invalid catch parameter
ja: 無効な chatch のパラメタ

en: destructor for alien class `%s' cannot be a member
ja: 他のクラス `%s' のデストラクタを、メンバにはできません

en: constructor for alien class `%s' cannot be a member
ja: 他のクラス `%s' のデストラクタを、メンバにはできません

en: cannot declare `::main' to be a template
ja: `::main' を template としては宣言できません

en: cannot declare `::main' to be inline
ja: `::main' を inline としては宣言できません

en: cannot declare `::main' to be static
ja: `::main' を static としては宣言できません

en: overflow in array dimension
ja: 配列の次元がオーバーフローしました

en: destructors must be member functions
ja: デストラクタはメンバ関数でなければなりません

en: `bool' is now a keyword
ja: `bool' は今やキーワードです

en: short, signed or unsigned invalid for `%s'
ja: short, 符合つきまたは符合なしは `%s' にとって無効です

en: long and short specified together for `%s'
ja: long と short が `%s' に対して一緒に指定されています

en: signed and unsigned given together for `%s'
ja: 符合つきと符合なしが `%s' に対して一緒に与えられています

en: storage class specifiers invalid in parameter declarations
ja: パラメタ宣言の中の記憶クラス指定子は無効です

en: typedef declaration invalid in parameter declaration
ja: パラメタ宣言の中の typedef 宣言は無効です

en: virtual outside class declaration
ja: クラス定義の外側の virtual

en: storage class specified for %s `%s'
ja: %s に対する記憶クラス指定子 `%s'

en: storage class specifiers invalid in friend function declarations
ja: friend 関数宣言内の記憶クラス指定子は無効です

en: destructor cannot be static member function
ja: デストラクタを静的メンバ関数とすることはできません

en: constructor cannot be static member function
ja: コンストラクタを静的メンバ関数とすることはできません

en: return value type specifier for constructor ignored
ja: コンストラクタに対する戻り値の型指定は無視されました

en: can't initialize friend function `%s'
ja: friend 関数 `%s' を初期化できません

note: Cannot be both friend and virtual.
en: virtual functions cannot be friends
ja: 仮想関数は friend にできません

en: friend declaration not in class definition
ja: friend 宣言がクラス定義の中ではありません

en: cannot declare %s to references
ja: %s をリファレンスとして宣言できません

en: invalid type: `void &'
ja: 無効な型: `void &'

note: [dcl.fct.spec] The explicit specifier shall only be used in declarations of constructors within a class definition.
en: only declarations of constructors can be `explicit'
ja: `explicit' にできるのは、コンストラクタだけです

en: non-member `%s' cannot be declared `mutable'
ja: 非メンバ `%s' を `mutable' とは宣言できません

en: non-object member `%s' cannot be declared `mutable'
ja: 非オブジェクトメンバ `%s' を `mutable' とは宣言できません

en: function `%s' cannot be declared `mutable'
ja: 関数 `%s' を `mutable' としては宣言できません

en: static `%s' cannot be declared `mutable'
ja: static `%s' を mutable として宣言できません

en: const `%s' cannot be declared `mutable'
ja: const `%s' を `mutable' として宣言できません

en: typedef declaration includes an initializer
ja: typedef 宣言が初期設定子を含んでいます

en: trying to make class `%s' a friend of global scope
ja: クラス `%s' を大域スコープの friend にしようとしています

en: unnamed variable or field declared void
ja: 無名変数やフィールドが void と宣言されました

en: variable or field declared void
ja: 変数またはフィールドが void と宣言されました

en: cannot use `::' in parameter declaration
ja: パラメタ宣言の中で `::' を使えません

en: declaration of `%s' as void
ja: `%s' の宣言が void となっています

en: `%s' is neither function nor member function; cannot be declared friend
ja: `%s' は関数でもメンバ関数でもありません -- friend として宣言できません

en: storage class `auto' invalid for function `%s'
ja: 関数 `%s' に対する記憶クラス `auto' が無効です

en: storage class `register' invalid for function `%s'
ja: 関数 `%s' に対する記憶クラス `register' が無効です

en: virtual non-class function `%s'
ja: virtual な非クラス関数 `%s'

note: FIXME need arm citation
en: cannot declare static function inside another function
ja: 他の関数内で static 関数を宣言できません

en: parameter has incomplete type
ja: パラメータが不完全型です

en: invalid integer constant in parameter list, did you forget to give parameter name?
ja: パラメタリストに無効な整数定数、パラメタ名を与え忘れたのでは？

en: parameter invalidly declared method type
ja: パラメタはメソッドの型を不正に宣言しました

en: parameter invalidly declared offset type
ja: パラメタがオフセットの型を不正に宣言しました

en: `void' in parameter list must be entire list
ja: パラメタリスト内の `void' はリスト全体でなければなりません

en: no file specified with -fdump-translation-unit
ja: -fdump-translation-unit で指定されたファイルがありません

en: name missing for member function
ja: メンバ関数の名前を欠いています

en: `__alignof__' applied to a bit-field
ja: ビットフィールドに対して適用された `__alignof__'

note: Something has gone very wrong.  Assume we are mistakenly reducing an expression instead of a declaration.
en: parser may be lost: is there a '{' missing somewhere?
ja: 構文解析器が迷子になったようです: どこかで '{' を忘れているのでは？

en: ambiguous conversion for array subscript
ja: 配列の添字に対する曖昧な変換

en: cannot delete a function.  Only pointer-to-objects are valid arguments to `delete'
ja: 関数は delete できません。 オブジェクトへのポインタだけが `delete' 引数として有効です

en: initializer invalid for static member with constructor
ja: コンストラクタの静的メンバ初期化子は無効です

en: (you really want to initialize it separately)
ja: (本当にそうしたいのであれば、分割して初期化してください)

en: field initializer is not constant
ja: フィールド初期設定子が定数ではありません

en: anonymous struct not inside named type
ja: 無名構造体が名前つき型の中にありません

en: namespace-scope anonymous aggregates must be static
ja: anonumous 名前空間の集合体は static でなければなりません

en: `operator new' must return type `void *'
ja: `operator new' の戻り型は `void *' でなければなりません

en: `operator new' takes type `size_t' parameter
ja: `operator new' は `size_t' パラメタをとります

en: `operator new' takes type `size_t' as first parameter
ja: `operator new' は第一引数として `size_t' をとります

en: `operator delete' must return type `void'
ja: `operator delete' の戻り型は `void' でなければなりません

en: `operator delete' takes type `void *' as first parameter
ja: `operator delete' は第一引数として `void *' 型をとります

en: second argument to `operator delete' must be of type `size_t'
ja: `operator delete' に対する第二引数は `size_t' 型でなければなりません

en: too many arguments in declaration of `operator delete'
ja: `operator delete' の宣言内に多すぎる引数

en: `...' invalid in specification of `operator delete'
ja: `...' `operator delete' の仕様内で無効です

en: call to Java `catch' or `throw', while `jthrowable' undefined
ja: jthrowable が未定義のまま Java の `catch' や `throw' を呼び出し

en: mixing C++ and Java `catch'es in single translation unit
ja: C++ と Java の `catch' を一つの翻訳ユニットにまとめます

en:   in thrown expression
ja:   throw された式の中

en: pointers are not permitted as case values
ja: case の値としてのポインタは許されていません

en: duplicate (or overlapping) case value
ja: 二重の(あるいは重複している) case の値

en: `default' label within scope of cleanup or variable array
ja: `default' ラベルが、解体または可変配列のスコープ内にあります

en: argument to `%s' missing
ja: `%s' への引数を欠いています

en: base class initializer specified, but no base class to initialize
ja: 基底クラス初期設定子が指定されましたが、初期化すべき基底クラスがありません

en: initializer for unnamed base class ambiguous
ja: 曖昧な無名基底クラスの初期設定子

en: no base class to initialize
ja: 初期化のための基底クラスがありません

note: Handle bad initializers like: class COMPLEX { public: double re, im; COMPLEX(double r = 0.0, double i = 0.0) {re = r; im = i;}; ~COMPLEX() {}; }; int main(int argc, char **argv) { COMPLEX zees(1.0, 0.0)[10]; }
en: bad array initializer
ja: 配列の不正な初期化

en: object missing in use of pointer-to-member construct
ja: メンバへのポインタ構築の使用でオブジェクトを欠いています

en: at this point in file
ja: ファイルのこの位置

en: new of array type fails to specify size
ja: 配列型の new はサイズの指定に失敗します

en: new cannot be applied to a reference type
ja: 参照型に対して new を適用できません

en: new cannot be applied to a function type
ja: 関数型に対して new を適用できません

en: call to Java constructor, while `jclass' undefined
ja: `jclass' が未定義のままでの Java コンストラクタ呼び出し

en: invalid type `void' for new
ja: new に対して無効な型である `void'

en: call to Java constructor, while `%s' undefined
ja: `%s' が未定義のままでの Java コンストラクタ呼び出し

en: initializer ends prematurely
ja: 初期設定子の終わりが早すぎます

en: unknown array size in delete
ja: delete での不明な配列サイズ

en: type to vector delete is neither pointer or array type
ja: ベクトル型の delete ですが、ポインタでも配列型でもありません

en: type name expected before `*'
ja: `*' の前に型の名前があるべきです

en: cannot declare references to references
ja: 参照を参照として宣言できません

en: cannot declare pointers to references
ja: ポインタを参照として宣言できません

en: type name expected before `&'
ja: `&' の前に型の名前があるべきです

en: parse error at end of saved function text
ja: 保存済み関数テキストの末尾で構文解析エラー

en: end of file encountered inside string constant
ja: 文字列定数の中でファイルの終端を検出しました

en: end of file encountered inside character constant
ja: 文字定数の中でファイルの終端を検出しました

en: parse error in method specification
ja: メソッド仕様内での構文解析エラー

en: function body for constructor missing
ja: コンストラクタの関数本体を欠いています

en: semicolon missing after %s declaration
ja: %s 宣言の後ろのセミコロンを欠いています

en: invalid #pragma vtable
ja: 無効な #pragma vtable

en: invalid #pragma unit
ja: 無効な #pragma unit

en: invalid `#pragma interface'
ja: 無効な `#pragma interface'

en: invalid `#pragma implementation'
ja: 無効な `#pragma implementation'

en: non hex digit '%c' in universal-character-name
ja: 非 16 進数 '%c' が universal-character-name 内にあります

en: universal-character-name designates `%c', part of the basic source character set
ja: universal-character-name は `%c' を指示しましたが、基本的な文字集合の一部です

en: invalid universal-character-name
ja: 無効な universal-character-name

en: universal-character-name `\U%08x' not valid in identifier
ja: universal-character-name `\U%08x' は正しい識別子ではありません

en: universal-character-name `\u%04x' not valid in identifier
ja: universal-character-name `\u%04x' は正しい識別子ではありません

en: \x used with no following hex digits
ja: \x に、それに続くはずの 16 進数がありません

en: %s at end of saved text
ja: 保存済みテキストの末尾で%s

en: (Each undeclared identifier is reported only once for each function it appears in.)
ja: (未宣言変数については、それが関数内で最初に現われた時だけ報告されます。)

en: name lookup of `%s' changed for new ISO `for' scoping
ja: `%s' の名前検索は新たな ISO `for' スコープに変わりました

en: complex integer constant is too wide for `__complex int'
ja: 複素数型整数定数は `__complex int' にとって広すぎます

en: malformatted character constant
ja: おかしな文字定数

en: ambiguous request for method pointer `%s'
ja: メソッドポインタ `%s' への要求が曖昧です

en: request for member `%s' is ambiguous in multiple inheritance lattice
ja: 要求されたメンバ `%s' は多重継承グラフの中で曖昧です

en: invalid default template argument
ja: 無効なデフォルトテンプレート引数

en: no base initializers given following ':'
ja: ':' に続く初期設定リストがありません

en: base initializers not allowed for non-member functions
ja: 初期設定リストは非メンバ関数では使えません

en: only constructors take base initializers
ja: コンストラクタだけが初期設定リストをとります

en: ISO C++ forbids an empty condition for `%s'
ja: ISO C++ は `%s' に対する空の条件を禁じます

en: `sigof' applied to non-aggregate expression
ja: 非集合体式に対して適用された `sigof'

en: `sigof' applied to non-aggregate type
ja: 非集合体型に対して適用された `sigof'

en: storage class specifier `%s' not allowed after struct or class
ja: 記憶クラス指定子 `%s' は struct や class の後には使えません

en: type specifier `%s' not allowed after struct or class
ja: 型指定子 `%s' は struct や class の後には使えません

en: type qualifier `%s' not allowed after struct or class
ja: 型修飾子 `%s' は struct や class の後には使えません

en: no body nor ';' separates two class, struct or union declarations
ja: 本体がなく、class, struct 或いは union 宣言を区切る ';' もありません

en: multiple access specifiers
ja: 重複するアクセス指定子

en: multiple `virtual' specifiers
ja: 重複する `virtual' 指定子

en: missing ';' before right brace
ja: 右側ブレースの前の ';' を欠いています

en: label must be followed by statement
ja: ラベルの後ろには文が必要です

note: This helps us recover from really nasty parse errors, for example, a missing right parenthesis.
en: possibly missing ')'
ja: ')' を忘れている可能性

en: type specifier omitted for parameter
ja: 型の指定はパラメタのために省略されました

en:   a template type parameter must begin with `class' or `typename'
ja:   テンプレート型の値は `class' や `typename' と使わねばなりません

en: incomplete type unification
ja: 不完全な型の単一化

en: mysterious repository information in %s
ja: %s に不可解なリポジトリ情報があります

en: can't create repository information file `%s'
ja: ファイル `%s' にリポジトリ情報を作成できません

en: taking dynamic typeid of object with -fno-rtti
ja: -fno-rtti の指定と一緒にオブジェクトの動的 typeid を取ろうとしています

en: cannot use typeid with -fno-rtti
ja: -fno-rtti が指定されると typeid を使えません

en: must #include <typeinfo> before using typeid
ja: typeid を使う前に #include <typeinfo> が必要です

en: non-lvalue in %s
ja: %s に左辺値ではない値

en: `com_interface' only supported with -fvtable-thunks
ja: `com_interface' は -fvtable-thunks を指定したときだけサポートされます

en: requested init_priority is not an integer constant
ja: 要求された init_priority は整数型の定数ではありません

en: can only use init_priority attribute on file-scope definitions of objects of class type
ja: init_priority 属性はクラス型オブジェクトのファイルスコープ定義でのみ使えます

en: requested init_priority is out of range
ja: 要求された init_priority が範囲外です

en: sizeof applied to a bit-field
ja: sizeof がビットフィールドに適用されました

en: invalid reference to NULL ptr, use ptr-to-member instead
ja: NULL ポインタへの無効な参照、代わりにメンバへのポインタを使いましょう

en: invalid use of `%s' on pointer to member
ja: メンバへのポインタでの無効な `%s' の使用

en: invalid type argument
ja: 無効な型引数

en: pointer to member function called, but not in class scope
ja: メンバ関数へのポインタが呼ばれましたが、クラススコープ内ではありません

en: invalid call to member function needing `this' in static member function scope
ja: 静的メンバ関数スコープ内での `this' を要するメンバ関数の無効な呼び出し

en: parameter type of called function is incomplete
ja: 呼ばれた関数のパラメタ型が不完全です

en: ISO C++ forbids comparison between pointer and integer
ja: ISO C++ はポインタと整数との比較を禁じます

en: invalid use of a pointer to an incomplete type in pointer arithmetic
ja: 不完全型へのポインタ演算にとって、無効なポインタの用法

en: unary `&'
ja: 単項の `&'

en: cannot take the address of `this', which is an ravlue expression
ja: `this' のアドレスは取得できず、右辺式にしかなりません

en: ISO C++ forbids casting to an array type
ja: ISO C++ は配列型へのキャストを禁じます

en:    in pointer to member function conversion
ja:    メンバ関数へのポインタを変換

en:    in pointer to member conversion
ja:    メンバへのポインタを変換

en: returning a value from a destructor
ja: デストラクタから値を返そうとしています

note: If a return statement appears in a handler of the function-try-block of a constructor, the program is ill-formed.
en: cannot return from a handler of a function-try-block of a constructor
ja: コンストラクタの関数 try ブロックのハンドラから return できません

note: You can't return a value from a constructor.
en: returning a value from a constructor
ja: コンストラクタから値を返そうとしています

en:   since the following virtual functions are abstract:
ja:   以下の仮想関数が抽象であるからです:

en: confused by earlier errors, bailing out
ja: 前のエラーのために混乱しています. 脱出します

en: Internal compiler error.
ja: 内部コンパイラエラー.

en: Internal compiler error %d.
ja: 内部コンパイラエラー %d.

en: Please submit a full bug report.
ja: 詳しい状況をバグレポートとして送ってください。

en: See %s for instructions.
ja: 命令への %s を見ましょう。

en: due to the presence of a constructor
ja: コンストラクタがあることによる

en: cannot initialize arrays using this syntax
ja: この文法を使って配列を初期化できません

en: initializing array with parameter list
ja: 配列をパラメタリストによって初期化しようとしています

en: initializer for scalar variable requires one element
ja: スカラー変数の初期化子は一つの要素を要求します

en: non-empty initializer for array of empty elements
ja: 要素のない配列に対する、空ではない初期化子

en: index value instead of field name in union initializer
ja: union 初期化子がフィールド名ではなくインデックス値になっています

en: circular pointer delegation detected
ja: 循環ポインタの代表を検出しました

en: result of `operator->()' yields non-pointer result
ja: `operator->()'の結果は、非ポインタの結果をもたらします

en: base operand of `->' is not a pointer
ja: `->' のベースオペランドがポインタではありません

en: duplicate label `%s' in switch statement
ja: switch 文の中でラベル `%s' が重複しています

en: duplicate label (%d) in switch statement
ja: switch 文の中でラベル (%d) が重複しています

en: range values `%s' and `%s' reversed
ja: 範囲の値 `%s' と `%s' が逆です

en: range values reversed
ja: 範囲の値が逆です

en: Can't create cross-reference file `%s'
ja: 相互参照ファイル `%s' を作ることができません

en: Internal gcc abort.
ja: 内部 gcc 中断

en: In file included from %s:%u
ja: %s:%u から include されたファイル中

note: Translators note: this message is used in conjunction with "In file included from %s:%ld" and some other tricks.  We want something like this: In file included from sys/select.h:123, from sys/types.h:234, from userfile.c:31: bits/select.h:45: <error message here> The trailing comma is at the beginni
en: ,
                     from %s:%u
ja: ,
                     %s:%u から

en: <command line>:
ja: <コマンドライン>:

en: warning:
ja: 警告:

en: internal error:
ja: 内部エラー:

en: bad is_error(%d) in v_message
ja: v_message 中 不正な is_error(%d)

en: floating point numbers are not allowed in #if expressions
ja: #if 文の中で浮動小数点数は使えません

en: invalid number in #if expression
ja: #if 文の中に無効な数

en: too many 'l' suffixes in integer constant
ja: 整数定数のサフィックス 'l' が多すぎます

en: too many 'u' suffixes in integer constant
ja: 整数定数のサフィックス 'u' が多すぎます

en: integer constant contains digits beyond the radix
ja: 整数定数が基数を超えた数値を含んでいます

en: integer constant out of range
ja: 整数定数が範囲を外れています

en: integer constant is so large that it is unsigned
ja: 整数定数が大きすぎるので unsigned になりました

en: escape sequence out of range for character
ja: 文字に対してエスケープシーケンスが範囲を外れています

en: multi-character character constant
ja: 複数文字からなる文字定数

en: 'defined' without an identifier
ja: 識別子のない 'defined'

en: string constants are not allowed in #if expressions
ja: #if 式の中では文字列定数が使えません

en: '%.*s' is not defined
ja: '%.*s' は定義されていません

en: '%.*s' is not allowed in #if expressions
ja: #if 式の中では '%.*s' が使えません

en: non-ANSI-standard escape sequence, '\%c'
ja: 非 ANSI 標準のエスケープシーケンス、'\%c'

en: octal escape sequence out of range
ja: 範囲外の 8 進エスケープシーケンス

en: hex escape sequence out of range
ja: 範囲外の 16 進エスケープシーケンス

en: integer overflow in preprocessor expression
ja: プリプロセッサ式内の整数がオーバーフロー

en: comma operator in operand of #if
ja: #if のオペランドの中にカンマ演算子があります

en: included file `%s' exists but is not readable
ja: include されたファイル `%s' は、存在しますが読めません

en: No include path in which to find %s
ja: %s を見つけるためのインクルードパスがありません

en: %s is too large
ja: %s は大きすぎます。

en: %s is shorter than expected
ja: %s が想定したものより短い

en: %s is a block device
ja: %s はブロックデバイスです

en: %s is a directory
ja: %s はディレクトリです

en: macro argument "%s" would be stringified in traditional C
ja: マクロ引数 "%s" は伝統的な C では文字列化されます

en: macro argument "%s" is stringified
ja: マクロ引数 "%s" は文字列化されます

en: `##' at start of macro definition
ja: `##' がマクロ定義の始めにあります

en: `##' at end of macro definition
ja: `##' がマクロ定義の終りにあります

en: empty object-like macro went through full #define
ja: 空のオブジェクトのようなマクロは #define 全てを通り抜けました

en: # is not followed by a macro argument name
ja: # にマクロ引数名が続けられていません

en: `#' is not followed by a macro argument name
ja: `#' にマクロ引数名が続けられていません

en: first token = %d not %d in collect_formal_parameters
ja: collect_formal_parameters 中最初のトークン = %d (%d ではない)

en: impossible token in macro argument list
ja: マクロ引数リストにあり得ないトークン

en: illegal token in macro argument list
ja: マクロ引数リストに不正なトークン

en: another parameter follows "..."
ja: "..." の後、さらにパラメタが続いています

en: missing right paren in macro argument list
ja: マクロ引数リストで、閉じ括弧を欠いています

en: duplicate macro argument name "%s"
ja: マクロ引数名 "%s" が重複しています

en: C99 does not permit use of __VA_ARGS__ as a macro argument name
ja: C99 はマクロ引数名として __VA_ARGS__ の使用は認められていません

en: C89 does not permit varargs macros
ja: C89 では varargs マクロは認められていません

en: ISO C does not permit named varargs macros
ja: ISO C では名前つき varargs マクロを許しません

en: collect_params: impossible token type %d
ja: collect_params: あり得ないトークン型 %d

en: The C standard requires whitespace after #define %s
ja: 標準 C では #define %s の後ろに空白が必要です

en: "%s" redefined
ja: "%s" が再定義されました

en: this is the location of the previous definition
ja: ここが以前の宣言がある位置です

en: attempt to use poisoned `%s'.
ja: 汚染された `%s' の利用を試します。

en: invalid special hash type
ja: 無効な特別ハッシュタイプ

en: macroexpand: unexpected token %d (wanted LPAREN)
ja: macroexpand: 予期しないトークン %d (LPAREN のはず)

en: unterminated macro call
ja: 終端していないマクロ呼び出し

en: arguments given to macro `%s'
ja: マクロ `%s' に引数が与えられました

en: macro `%s' used without args
ja: マクロ `%s' に引数がありません

en: macro `%s' used with just one arg
ja: マクロ `%s' の引数が一つしかありません

en: macro `%s' used with only %d args
ja: マクロ `%s' の引数(%d 個)が少なすぎます

en: macro `%s' used with too many (%d) args
ja: マクロ `%s' の引数(%d 個)が多すぎます

en: invalid hash type %d in dump_definition
ja: dump_definition に 無効なハッシュタイプ %d

en: ignoring nonexistent directory `%s'
ja: 存在しないディレクトリ `%s' を無視します

en: %s: Not a directory
ja: %s: ディレクトリではありません

en: ignoring duplicate directory `%s'
ja: 重複したディレクトリ `%s' を無視します

en: -MG must be specified with one of -M or -MM
ja: -MG は -M か -MM のいずれかと一緒に指定されなければなりません

en: -lang-chill and -trigraphs are mutually exclusive
ja: -lang-chill と -trigraphs とは相容れないオプションです

en: #include "..." search starts here:
ja: #include "..." の探索はここから始まります:

en: #include <...> search starts here:
ja: #include <...> の探索はここから始まります:

en: End of search list.
ja: 探索リストの終わり

en: buffers still stacked in cpp_finish
ja: cpp_finish でバッファがまだスタックされています

en: I/O error on output
ja: 出力中に I/O エラーが発生

note: Irix6 "cc -n32" and OSF4 cc have problems with char foo[] = ("string"); I.e. a const string initializer with parens around it.  That is what N_("string") resolves to, so we make no_* be macros instead.
en: Argument missing after %s
ja: %s の後ろの引数を欠いています

en: Assertion missing after %s
ja: %s の後ろのアサーションを欠いています

en: Directory name missing after %s
ja: %s の後ろのディレクトリ名を欠いています

en: File name missing after %s
ja: %s の後ろのファイル名を欠いています

en: Macro name missing after %s
ja: %s の後ろのマクロ名を欠いています

en: Path name missing after %s
ja: %s の後ろのパス名を欠いています

en: Number missing after %s
ja: %s の後ろの数字を欠いています

en: Too many arguments. Type %s --help for usage info
ja: 引数が多すぎます。%s --help とタイプして使い方を見ましょう

en: Output filename specified twice
ja: 出力ファイル名が二回指定されました

en: -I- specified twice
ja: -I- が二回指定されました

en: Usage: %s [switches] input output
ja: 使い方: %s [スイッチ] 入力 出力

en: Switches:
      -include <file>           Include the contents of <file> before other files
      -imacros <file>           Accept definition of macros in <file>
      -iprefix <path>           Specify <path> as a prefix for next two options
      -iwithprefix <dir>        Add <dir> to the end of the system include path
      -iwithprefixbefore <dir>  Add <dir> to the end of the main include path
      -isystem <dir>            Add <dir> to the start of the system include path
      -idirafter <dir>          Add <dir> to the end of the system include path
      -I <dir>                  Add <dir> to the end of the main include path
      -I-                       Fine-grained include path control; see info docs
      -nostdinc                 Do not search system include directories
                                 (dirs specified with -isystem will still be used)
      -nostdinc++               Do not search system include directories for C++
      -o <file>                 Put output into <file>
      -pedantic                 Issue all warnings demanded by strict ANSI C
      -pedantic-errors          Issue -pedantic warnings as errors instead
      -traditional              Follow K&R pre-processor behaviour
      -trigraphs                Support ANSI C trigraphs
      -lang-c                   Assume that the input sources are in C
      -lang-c89                 Assume that the input sources are in C89
      -lang-c++                 Assume that the input sources are in C++
      -lang-objc                Assume that the input sources are in ObjectiveC
      -lang-objc++              Assume that the input sources are in ObjectiveC++
      -lang-asm                 Assume that the input sources are in assembler
      -lang-fortran		    Assume that the input sources are in Fortran
      -lang-chill               Assume that the input sources are in Chill
      -std=<std name>           Specify the conformance standard; one of:
                                gnu89, gnu99, c89, c99, iso9899:1990,
                                iso9899:199409, iso9899:1999
      -+                        Allow parsing of C++ style features
      -w                        Inhibit warning messages
      -Wtrigraphs               Warn if trigraphs are encountered
      -Wno-trigraphs            Do not warn about trigraphs
      -Wcomment{s}              Warn if one comment starts inside another
      -Wno-comment{s}           Do not warn about comments
      -Wtraditional             Warn if a macro argument is/would be turned into
                                 a string if -traditional is specified
      -Wno-traditional          Do not warn about stringification
      -Wundef                   Warn if an undefined macro is used by #if
      -Wno-undef                Do not warn about testing undefined macros
      -Wimport                  Warn about the use of the #import directive
      -Wno-import               Do not warn about the use of #import
      -Werror                   Treat all warnings as errors
      -Wno-error                Do not treat warnings as errors
      -Wall                     Enable all preprocessor warnings
      -M                        Generate make dependencies
      -MM                       As -M, but ignore system header files
      -MD                       As -M, but put output in a .d file
      -MMD                      As -MD, but ignore system header files
      -MG                       Treat missing header file as generated files
      -g3                       Include #define and #undef directives in the output
      -D<macro>                 Define a <macro> with string '1' as its value
      -D<macro>=<val>           Define a <macro> with <val> as its value
      -A<question> (<answer>)   Assert the <answer> to <question>
      -A-<question> (<answer>)  Disable the <answer> to <question>
      -U<macro>                 Undefine <macro> 
      -v                        Display the version number
      -H                        Print the name of header files as they are used
      -C                        Do not discard comments
      -dM                       Display a list of macro definitions active at end
      -dD                       Preserve macro definitions in output
      -dN                       As -dD except that only the names are preserved
      -dI                       Include #include directives in the output
      -ftabstop=<number>        Distance between tab stops for column reporting
      -P                        Do not generate #line directives
      -$                        Do not allow '$' in identifiers
      -remap                    Remap file names when including files.
      --version                 Display version information
      -h or --help              Display this information
ja: スイッチ:
      -include <file>           他のファイル以前に <file> の内容を include
      -imacros <file>           <file> 中マクロの定義を受理する
      -iprefix <path>           以降の二つのオプションに <path> 接頭辞をつける
      -iwithprefix <dir>        システムインクルードパスの末尾に <dir> を追加
      -iwithprefixbefore <dir>  主インクルードパスの末尾に <dir> を追加
      -isystem <dir>            システムインクルードパスの最初に <dir> を追加
      -idirafter <dir>          システムインクルードパスの末尾に <dir> を追加
      -I <dir>                  主インクルードパスの末尾に <dir> を追加
      -I-                       きめ細かなインクルードパス制御; info を見よ
      -nostdinc                 システムインクルードディレクトリを探さない
                                 (-isystem で指定されたら使用されます)
      -nostdinc++               C++ 用システムインクルードディレクトリを探さない
      -o <file>                 <file> に対して出力する
      -pedantic                 厳密な ANSI C の要求する警告を発行
      -pedantic-errors          -pedantic の警告をエラーとして発行
      -traditional              K&R プリプロセッサの振る舞いに追随
      -trigraphs                ANSI C トライグラフをサポート
      -lang-c                   入力を C だと仮定する
      -lang-c89                 入力を C89 だと仮定する
      -lang-c++                 入力を C++ だと仮定する
      -lang-objc                入力を ObjectiveC だと仮定する
      -lang-objc++              入力を ObjectiveC++ だと仮定する
      -lang-asm                 入力を assembler だと仮定する
      -lang-fortran             入力を Fortran だと仮定する
      -lang-chill               入力を Chill だと仮定する
      -std=<std name>           適合する標準を以下から一つ指定;
                                gnu89, gnu99, c89, c99, iso9899:1990,
                                iso9899:199409, iso9899:1999
      -+                        C++ スタイルのパージングを許可
      -w                        警告メッセージを抑制する
      -Wtrigraphs               トライグラフを見つけたら警告する
      -Wno-trigraphs            トライグラフを見つけても警告しない
      -Wcomment{s}              コメントの中にコメントがあれば警告する
      -Wno-comment{s}           コメントに関する警告をしない
      -Wtraditional             -traditional が指定された場合、マクロ引数が
                                 文字列に変更されるようなら警告する
      -Wno-traditional          文字列指定に関して警告しない
      -Wundef                   #if で未定義のマクロが使われていたら警告する
      -Wno-undef                未定義マクロのテストについて警告しない
      -Wimport                  #import の使用について警告する
      -Wno-import               #import の使用について警告しない
      -Werror                   全ての警告をエラーとして扱う
      -Wno-error                警告をエラーとして扱わない
      -Wall                     全てのプリプロセッサの警告を有効にする
      -M                        make の依存関係を生成する
      -MM                       -M と同じだが、システムヘッダは無視する
      -MD                       -M と同じだが、.d ファイルに出力する
      -MMD                      -MD と同じだが、システムヘッダは無視する
      -MG                       見つからないヘッダファイルは生成されるものとする
      -g3                       #define と #undef 疑似命令を出力に含める
      -D<macro>                 <macro> を定義し、文字列 '1' をその値とする
      -D<macro>=<val>           <macro> を定義し、<val> をその値とする
      -A<question> (<answer>)   <question> は <answer> だと断言する
      -A-<question> (<answer>)  <question> は <answer> だとしない
      -U<macro>                 <macro> 定義をやめる
      -v                        バージョン番号を表示する
      -H                        利用されるヘッダファイルの名前を表示する
      -C                        コメントを破棄しない
      -dM                       末尾で有効になっているマクロ定義リストを表示する
      -dD                       出力にマクロ定義を残しておく
      -dN                       -dD と同じだが、名前だけを残しておく
      -dI                       #include 疑似命令を出力に含める
      -ftabstop=<number>        報告カラムのタブ間隔を指定する
      -P                        #line 疑似命令を生成しない
      -$                        識別子に '$' を許さない
      -remap                    ファイルを include するときファイル名を再マップ
      --version                 バージョン情報を表示する
      -h or --help              この情報を表示する

en: macro or `#include' recursion too deep
ja: マクロまたは `#include' による再起処理が深すぎます

en: mark active in cpp_pop_buffer
ja: cpp_pop_buffer でマークがアクティブ

en: length < 0 in cpp_expand_to_buffer
ja: cpp_expand_to_buffer 中で length < 0

en: '/*' within comment
ja: コメント内で '/*'

en: unterminated comment
ja: 終端されていないコメント

en: backslash-newline within line comment
ja: 行コメント内にバックスラッシュ改行

en: C++ style comments are not allowed in traditional C
ja: C++ スタイルのコメントは伝統的 C では許されません

en: C++ style comments are not allowed in ISO C89
ja: C++ スタイルのコメントは ISO C89 では許されません

en: (this will be reported only once per input file)
ja: (これは入力ファイルにつき一回だけ報告されます)

en: embedded null character ignored
ja: 埋め込まれた null 文字は無視されました

en: embedded null characters ignored
ja: 埋め込まれた null 文字は無視されました

en: %s in preprocessing directive
ja: プリプロセス命令中の %s

en: unterminated string or character constant
ja: 終端されていない文字列定数又は文字定数

en: possible real start of unterminated constant
ja: 終端されていない定数の実際の開始位置がこの行になっている可能性があります

en: unterminated character constant
ja: 終端されていない文字定数

en: string constant runs past end of line
ja: 文字列定数が行の終わりで終端していません

en: \r escape inside string constant
ja: 文字列定数中の \r エスケープ

en: null character in string or character constant
ja: 文字列又は文字定数中に null 文字

en: null characters in string or character constant
ja: 文字列又は文字定数中に null 文字

en: missing '>' in `#include <FILENAME>'
ja: `#include <ファイル名>' に '>' がありません

en: unrecognized escape \r%c
ja: 認識不能のエスケープ \r%c

en: function macro %s must be used with arguments in traditional C
ja: 伝統的 C では、関数マクロ %s に引数が与えられねばなりません

en: vertical tab in preprocessing directive
ja: プリプロセスディレクティヴに垂直タブ文字

en: form feed in preprocessing directive
ja: プリプロセスディレクティヴにフォームフィード

en: trigraph ??%c converted to %c
ja: トライグラフ ??%c は %c に変換されました

en: trigraph ??%c ignored
ja: トライグラフ ??%c は無視されました

en: no newline at end of file
ja: ファイル末尾に改行がありません

en: '$' character in identifier
ja: '$' 文字が識別子に入っています

en: multi-line string constant
ja: 複行文字列定数

en: missing terminating %c character
ja: %c 文字での終端を欠いています

en: possible start of unterminated string literal
ja: 終端のない文字列リテラルの推定開始位置

en: null characters preserved
ja: ヌル文字が保たれました

en: null character preserved
ja: ヌル文字が保たれました

en: comment start split across lines
ja: コメント開始が行をまたいでいます

en: multi-line comment
ja: 複数行のコメント

en: comment start '/*' split across lines
ja: コメント開始 '/*' が行をまたいでいます

en: comment end '*/' split across lines
ja: コメント終端 '*/' が行をまたいでいます

en: backslash and newline separated by space
ja: バックスラッシュと改行が空白で分割されました

en: Unspellable token
ja: 正しくまとめられないトークン

en: handle_directive called on macro buffer
ja: マクロバッファで handle_directive が呼ばれました

en: # followed by integer
ja: 整数が # に続いています

en: invalid preprocessing directive #%s
ja: 無効なプリプロセスディレクティヴ #%s

en: ignoring #%s because of its indented #
ja: インデントされた # なので、#%s は無視します

en: #%s may not be used inside a macro argument
ja: #%s はマクロ引数内で使われません

en: ISO C does not allow #%s
ja: ISO C は #%s を許可しません

en: traditional C ignores #%s with the # indented
ja: 伝統的 C では、インデントされた # の #%s を無視します

en: suggest hiding #%s from traditional C with an indented #
ja: インデントされた # がある伝統的 C からは #%s を隠すことをお勧めします

en: #define must be followed by an identifier
ja: #define の後ろには識別子が必要です

en: "defined" is not a legal macro name
ja: "defined" は正しいマクロ名ではありません

en: redefining poisoned `%.*s'
ja: 汚染された `%.*s' を再定義

en: #%s expects "FILENAME" or <FILENAME>
ja: #%s は "ファイル名" あるいは <ファイル名> を必要とします

en: junk at end of #%s
ja: #%s の末尾にゴミ

en: empty file name in #%s
ja: #%s に空のファイル名

en: #import is obsolete, use an #ifndef wrapper in the header file
ja: #import は古い表現です. ヘッダファイル中で #ifndef のラッパーを使ってください

en: #include_next in primary source file
ja: #include_next が主たるソースファイルにあります

en: invalid format #line
ja: 無効な書式の #line

en: token after #line is not an integer
ja: #line の後のトークンが整数ではありません

en: line number out of range in #line
ja: #line コマンド中の行数が範囲外

en: garbage at end of #line
ja: #line コマンドの最後にゴミ

en: second token after #line is not a string
ja: #line の後の二つ目のトークンが文字列ではありません

en: token after #undef is not an identifier
ja: #undef の後のトークンが識別子ではありません

en: junk on line after #undef
ja: #undef の後の行にゴミ

en: cannot undefine poisoned "%s"
ja: 汚染された "%s" を undefine できません

en: undefining `%s'
ja: `%s' を undef します

en: malformed #pragma directive
ja: おかしな #pragma ディレクティブ

en: #pragma once is obsolete
ja: #pragma once はもう使われていません

en: #pragma once outside include file
ja: #pragma once が include ファイル外にあります

en: malformed #pragma implementation
ja: おかしな #pragma implementation

en: #pragma implementation for %s appears after file is included
ja: %s への #pragma implementation はファイルが include された後で出現しました

en: invalid #pragma poison directive
ja: 無効な #pragma 汚染ディレクティヴ

en: poisoning existing macro `%s'
ja: 既存のマクロ `%s' を汚染します

en: #pragma system_header outside include file
ja: #pragma system_header が include ファイル外にあります

en: #%s with no argument
ja: #%s に引数がありません

en: #%s with invalid argument
ja: 無効な引数を持った #%s

en: garbage at end of #%s
ja: #%s 引数の末尾にゴミがあります

en: attempt to use poisoned `%s'
ja: 汚染された `%s' を使ってみます

en: #else without #if
ja: #if 無しの #else

en: #else after #else
ja: #else の後ろに #else があります

en: the conditional began here
ja: その条件はここから始まります

en: #elif without #if
ja: #if 無しの #elif

en: #elif after #else
ja: #else の後ろに #elif があります

en: #endif without #if
ja: #if 無しの #endif

en: ISO C forbids text after #%s
ja: ISO C は #%s の後ろのテキストを禁じます

en: unterminated #%s
ja: 終端のない #%s

en: Invalid option %s
ja: 無効なオプション %s

en: `%s' is not a legal option to the preprocessor
ja: `%s' はプリプロセッサに対する正しいオプションではありません

en: too many input files
ja: 入力ファイルが多すぎます

en: ;; Processing block from %d to %d, %d sets.
ja: ;; %d から %d までの処理ブロック、%d セット。

en: Unable to access real part of complex value in a hard register on this target
ja: このターゲットではハードレジスタ内で複素数の実数部分にアクセスできません

en: Unable to access imaginary part of complex value in a hard register on this target
ja: このターゲットではハードレジスタ内で複素数の虚数部分にアクセスできません

en: Cannot duplicate non-existant exception region.
ja: 存在しない例外領域を複製することはできません。

en: exception handling disabled, use -fexceptions to enable
ja: 例外処理を無効にしました. 有効にするには -fexceptions を使ってください

en: Never issued previous false_label
ja: 前の false_label は決して発行されません

en: Duplicate call to __builtin_eh_return
ja: __builtin_eh_return への呼び出しが重複しています

en: function uses __builtin_eh_return
ja: 関数が __builtin_eh_return を使います

en: stack limits not supported on this target
ja: スタック制限はこのターゲットでは実装されていません

en: function using short complex types cannot be inline
ja: 複雑な型をもつ関数は inline にできません

en: unsupported wide integer operation
ja: サポートされていないワイド整数演算

en: operand number missing after %-letter
ja: 演算数が %-letter の後にありません

en: operand number out of range
ja: 演算数が範囲外です

en: invalid %%-code
ja: 無効な %%-code

en: `%l' operand isn't a label
ja: `%l' 演算はラベルではありません

en: Head insn %d for block %d not found in the insn stream.
ja: ブロック %2$d の頭の命令 %1$d が一連の命令の中に見つかりません。

en: Insn %d is in multiple basic blocks (%d and %d)
ja: 命令 %d が複数の基本ブロック(%d と %d)の中にあります

en: End insn %d for block %d not found in the insn stream.
ja: ブロック %2$d の終了命令 %1$d が一連の命令の中に見つかりません。

en: Basic block %i edge lists are corrupted
ja: 基本ブロック %i edge リストが機能していません

en: Basic block %d pred edge is corrupted
ja: 基本ブロック %d pred edge リストが機能していません

en: NOTE_INSN_BASIC_BLOCK is missing for block %d
ja: NOTE_INSN_BASIC_BLOCK がブロック %d にありません

en: NOTE_INSN_BASIC_BLOCK is missing for block %d
ja: NOTE_INSN_BASIC_BLOCK がブロック %d にありません

en: NOTE_INSN_BASIC_BLOCK %d in the middle of basic block %d
ja: NOTE_INSN_BASIC_BLOCK %d が基本ブロック %d の中ほどにあります

en: In basic block %d:
ja: 基本ブロック %d 内:

en: Basic blocks not numbered consecutively
ja: 基本ブロックが連続的に番号付けられていません

en: number of bb notes in insn chain (%d) != n_basic_blocks (%d)
ja: 命令連鎖中の bb の数 (%d) が n_basic_blocks (%d) と違います

en: Ambiguous abbreviation %s
ja: あいまいな省略 %s

en: Incomplete `%s' option
ja: 不完全な `%s' オプション

en: Missing argument to `%s' option
ja: `%s' オプションに対する引数がありません

en: Extraneous argument to `%s' option
ja: `%s' オプションに対して無関係な引数

en: Using builtin specs.
ja: 組み込み spec を使用.

en: Setting spec %s to '%s'
ja: spec %s を '%s' に設定中

en: Reading specs from %s
ja: %s から spec を読み込み中

en: specs %%include syntax malformed after %ld characters
ja: specs の %ld 文字目以降の %%include の書式が変です

en: Could not find specs file %s
ja: spec ファイル %s を見つけることができませんでした

en: specs %%rename syntax malformed after %ld characters
ja: specs の %ld 文字目以降の %%rename の書式が変です

en: specs %s spec was not found to be renamed
ja: spec ファイル %s に名前を変更する spec が見つかりませんでした

en: rename spec %s to %s
ja: spec %s を %s に名前を変更

en: spec is '%s'
ja: spec は '%s' です

en: specs unknown %% command after %ld characters
ja: spec ファイル中の %ld 文字の後に不明な %% コマンド

en: specs file malformed after %ld characters
ja: %ld 文字の後に奇形の spec ファイル

en: spec file has no spec for linking
ja: spec ファイルにリンクに関する spec がありません

en: file path prefix `%s%s' never used
ja: ファイルパスのプレフィックス `%s%s' は全く使われません

en: file path prefix `%s' never used
ja: ファイルパスのプレフィックス `%s' は全く使われません

en: -pipe not supported
ja: -pipe は実装されていません

en: 
    Go ahead? (y or n)
ja: 
    続けますか? (y または n)

en: Internal compiler error: program %s got fatal signal %d
ja: 内部コンパイルエラー: プログラム %s が致命的シグナル %d を受け取りました

en: argument to `-Xlinker' is missing
ja: `-Xlinker' の引数がありません

en: argument to `-specs' is missing
ja: `-specs' の引数がありません

en: argument to `-specs=' is missing
ja: `-specs=' の引数がありません

en: argument to `-b' is missing
ja: `-b' の引数がありません

en: argument to `-B' is missing
ja: `-B' の引数がありません

en: argument to `-V' is missing
ja: `-V' の引数がありません

en: invalid version number format
ja: 無効なバージョン番号形式

en: cannot specify -o with -c or -S and multiple compilations
ja: -c または -S とともに -o を指定したり, 複数コンパイルを指定することはできません

en: Warning: -pipe ignored since -save-temps specified
ja: 警告: -save-temps が指定されたので -pipe は無視されます

en: Warning: -pipe ignored since -time specified
ja: 警告: -time が指定されたので -pipe は無視されます

en: argument to `-x' is missing
ja: `-x' の引数がありません

en: argument to `-%s' is missing
ja: `-%s' の引数がありません

en: Warning: `-x %s' after last input file has no effect
ja: 警告: 最後の入力ファイルの後の `-x %s' は何もしません

en: Invalid specification!  Bug in cc.
ja: 無効な指定! cc のバグ.

note: Catch the case where a spec string contains something like '%{foo:%*}'.  ie there is no * in the pattern on the left hand side of the :.
en: Spec failure: '%%*' has not been initialised by pattern match
ja: spec エラー: '%%*' はパターンマッチで初期化されないままです

en: Warning: use of obsolete %%[ operator in specs
ja: 警告: 旧式の %%[ 演算子が spec の中にあります

en: Processing spec %c%s%c, which is '%s'
ja: spec %c%s%c を処理中, これは '%s' です

en: Spec failure: Unrecognised spec option '%c'
ja: spec エラー: 認識不能な spec オプション '%c'

en: unrecognized option `-%s'
ja: 認識不能なオプション `-%s'

en: gcc version %s
ja: gcc バージョン %s

en: gcc driver version %s executing gcc version %s
ja: gcc ドライババージョン %s 実行 gcc バージョン %s

en: No input files
ja: 入力ファイルがありません

en: %s: %s compiler not installed on this system
ja: %s: %s コンパイラはこのシステムにインストールされていません

en: %s: linker input file unused since linking not done
ja: %s: リンクが行なわれなかったのでリンカの入力ファイルは使われませんでした

en: language %s not recognized
ja: 言語 %s は認識できません

en: Internal gcov abort.
ja: 内部 gcc abort.

en: gcov [-b] [-v] [-n] [-l] [-f] [-o OBJDIR] file
ja: gcov [-b] [-v] [-n] [-l] [-f] [-o OBJDIR] ファイル

en: Could not open basic block file %s.
ja: 基本ブロックファイル %s を開けませんでした。

en: Could not open data file %s.
ja: データファイル %s を開くことができませんでした.

en: Assuming that all execution counts are zero.
ja: 全実行数がゼロであると仮定します.

en: Could not open program flow graph file %s.
ja: プログラムフローファイル %s を開けませんでした。

en: No executable code associated with file %s.
ja: ファイル %s に結び付く実行コードがありません.

en: .da file contents exhausted too early
ja: .da ファイルの内容をあまりに早く使い切ってしまいました

en: .da file contents not exhausted
ja: .da ファイルの内容を使い切っていません

en: %6.2f%% of %d source lines executed in function %s
ja: %2$d のソース行の %1$6.2f%% が関数 %3$s で実行された

en: No executable source lines in function %s
ja: 関数 %s に実行可能なソース行がありません

en: %6.2f%% of %d branches executed in function %s
ja: %2$d の分岐のうち %1$6.2f%% が関数 %3$s 内で実行された

en: %6.2f%% of %d branches taken at least once in function %s
ja: %2$d の分岐のうち %1$6.2f%% が少なくとも一度は関数 %3$s で受取られた

en: No branches in function %s
ja: 関数 %s には分岐がありません

en: %6.2f%% of %d calls executed in function %s
ja: %2$d の呼び出しの %1$6.2f%% が関数 %3$s で実行されました

en: No calls in function %s
ja: 関数 %s に呼び出しがありません

en: didn't use all bb entries of graph, function %s
ja: グラフの bb エントリの一部しか使いませんでした、関数 %s

en: block_num = %ld, num_blocks = %d
ja: ブロック数 = %ld、番号ブロック = %d

en: ERROR: too many basic blocks in .bb file %s
ja: エラー: .bb ファイル %s に基本ブロックが多すぎます

en: %6.2f%% of %d source lines executed in file %s
ja: %2$d のソース行の %1$6.2f%% がファイル %3$s で実行された

en: No executable source lines in file %s
ja: ファイル %s に実行可能なソース行がありません

en: %6.2f%% of %d branches executed in file %s
ja: %2$d のブランチの %1$6.2f%% がファイル %3$s で実行された

en: %6.2f%% of %d branches taken at least once in file %s
ja: %2$d のブランチの %1$6.2f%% が少なくとも一回はファイル %3$s で受取られた

en: No branches in file %s
ja: ファイル %s にはブランチがありません

en: %6.2f%% of %d calls executed in file %s
ja: %2$d 回の呼び出しのうち %1$6.2f%% をファイル %3$s 内で実行された

en: No calls in file %s
ja: ファイル %s に呼び出しがありません

en: Could not open source file %s.
ja: ソースファイル %s を開けませんでした.

en: Could not open output file %s.
ja: 出力ファイル %s を開けませんでした.

en: Creating %s.
ja: %s を作成中.

en: call %d never executed
ja: 呼び出し %d は一度も実行せず

en: call %d returns = %d
ja: 呼び出し %d の戻り = %d

en: call %d returns = %d%%
ja: 呼び出し %d の戻り = %d%%

en: branch %d never executed
ja: ブランチ %d は一度も実行されず

en: branch %d taken = %d
ja: ブランチ %d 受理 = %d

en: branch %d taken = %d%%
ja: ブランチ %d 受理 = %d%%

en: Unexpected EOF while reading source file %s.
ja: ソースファイル %s を読み込み中に予期せぬ EOF.

en: %s: option `%s' is ambiguous
ja: %s: オプション `%s' はあいまいです

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
ja: %s: オプション `--%s' に引数はありません

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
ja: %s: オプション `%c%s' に引数はありません

en: %s: option `%s' requires an argument
ja: %s: オプション `%s' には引数が必要です

note: --option
en: %s: unrecognized option `--%s'
ja: %s: 認識不能なオプション `--%s'

note: +option or -option
en: %s: unrecognized option `%c%s'
ja: %s: 認識不能なオプション `%c%s'

note: 1003.2 specifies the format of this message.
en: %s: illegal option -- %c
ja: %s: 不正なオプション -- %c

en: %s: invalid option -- %c
ja: %s: 無効なオプション -- %c

note: 1003.2 specifies the format of this message.
en: %s: option requires an argument -- %c
ja: %s: オプションには引数が必要です -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
ja: %s: オプション `-W %s' はあいまいです

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
ja: %s: オプション `-W %s' に引数はありません

en: varargs function cannot be inline
ja: 可変引数関数は inline にできません

en: function using alloca cannot be inline
ja: alloca を使っている関数は inline にできません

en: function using setjmp cannot be inline
ja: setjmp を使っている関数は inline にできません

en: function with nested functions cannot be inline
ja: 入れ子関数を持つ関数は inline にできません

en: function with label addresses used in initializers cannot inline
ja: ラベルアドレスを持ち、初期化子で使われる関数は inline にできません

en: function too large to be inline
ja: 関数が大きすぎて inline にできません

en: no prototype, and parameter address used; cannot be inline
ja: プロトタイプがなく、パラメタのアドレスが使われている -- inline にできません

en: inline functions not supported for this return value type
ja: この戻り値型の inline 関数はサポートされません

en: function with varying-size return value cannot be inline
ja: 可変長の戻り値を返す関数は inline にできません

en: function with varying-size parameter cannot be inline
ja: 可変長パラメタを持つ関数は inline にできません

en: function with transparent unit parameter cannot be inline
ja: 明確な union パラメタを持つ関数は inline にできません

en: function with computed jump cannot inline
ja: 算出されたジャンプを行なう関数は inline にできません

en: function with nonlocal goto cannot be inline
ja: 非ローカル goto を使っている関数は inline にできません

en: function with complex parameters cannot be inline
ja: 複雑なパラメタをもつ関数は inline にできません

en: function with target specific attribute(s) cannot be inlined
ja: ターゲット指定属性付の関数は inline にできません

en: Objective-C text in C source file
ja: C のソースファイル中に Objective-C の文字列

en: statically allocated objects not supported
ja: オブジェクトの静的な割当てはサポートされていません

en: Undefined type `id', please import <objc/objc.h>
ja: `id' 型が未定義です。<objc/objc.h> を import して下さい

en: Cannot find protocol declaration for `%s'
ja: `%s' に対するプロトコル宣言が見つかりません

en: Cannot find interface declaration for `%s'
ja: `%s' に対するインタフェース宣言が見つかりません

en: `%s' redeclared as different kind of symbol
ja: `%s' が別の種類として再宣言されました

note: fatal did not work with 2 args...should fix
en: Cannot find interface declaration for `%s', superclass of `%s'
ja: `%2$s' の基底クラスである `%1$s' のインターフェイス宣言を見つけられません

en: Circular inheritance in interface declaration for `%s'
ja: `%s' へのインターフェイス宣言が循環的な継承となっています

en: inconsistent instance variable specification
ja: インスタンス変数の仕様が一貫していません

en: no super class declared in interface for `%s'
ja: `%s' へのインターフェイスに基底クラスが宣言されていません

en: duplicate definition of class method `%s'.
ja: クラスメソッド `%s' の定義が重複しています。

en: duplicate declaration of class method `%s'.
ja: クラスメソッド `%s' の宣言が重複しています。

en: duplicate definition of instance method `%s'.
ja: インスタンスメソッド `%s' の定義が重複しています。

en: duplicate declaration of instance method `%s'.
ja: インスタンスメソッド `%s' の宣言が重複しています。

en: instance variable `%s' is declared private
ja: インスタンス変数 `%s' は private と宣言されています

en: instance variable `%s' is declared %s
ja: インスタンス変数 `%s' は %s と宣言されています

en: reimplementation of class `%s'
ja: クラス `%s' の再実装

en: conflicting super class name `%s'
ja: 基底クラス名 `%s' が衝突しています

en: previous declaration of `%s'
ja: 以前の `%s' の宣言

en: [super ...] must appear in a method context
ja: [super ...] はメソッドコンテキストに現れなければなりません

en: Instance variable `%s' implicitly declared as function
ja: インスタンス変数 `%s' は、暗黙のうちに関数として宣言されました

en: method definition not in class context
ja: メソッド定義がクラスコンテキスト内ではありません

en: %s: internal abort
ja: %s: 内部中断

en: %s: error writing file `%s': %s
ja: %s: ファイル `%s' に書き込み中にエラー: %s

en: %s: usage '%s [ -VqfnkN ] [ -i <istring> ] [ filename ... ]'
ja: %s: 使用法 '%s [ -VqfnkN ] [ -i <istring> ] [ ファイル名 ... ]'

en: %s: usage '%s [ -VqfnkNlgC ] [ -B <dirname> ] [ filename ... ]'
ja: %s: 使用法 '%s [ -VqfnkNlgC ] [ -B <ディレクトリ名> ] [ ファイル名 ... ]'

en: %s: warning: no read access for file `%s'
ja: %s: 警告: ファイル `%s' に対して読み出し許可がありません

en: %s: warning: no write access for file `%s'
ja: %s: 警告: ファイル `%s' に対して書き込み許可がありません

en: %s: warning: no write access for dir containing `%s'
ja: %s: 警告: `%s' を含むディレクトリに対して書き込み許可がありません

note: Catch cases like /.. where we try to backup to a point above the absolute root of the logical file system.
en: %s: invalid file name: %s
ja: %s: 無効なファイル名: %s

en: %s: %s: can't get status: %s
ja: %s: %s: 状態を取得できません: %s

en: 
    %s: fatal error: aux info file corrupted at line %d
ja: 
    %s: 致命的エラー: 副 info ファイルが %d 行目で壊れています

en: %s:%d: declaration of function `%s' takes different forms
ja: %s:%d: 関数 `%s' の宣言が別の形を取っています

en: %s: compiling `%s'
ja: %s: `%s' をコンパイル中

en: %s: wait: %s
ja: %s: 待ち: %s

en: %s: subprocess got fatal signal %d
ja: %s: サブプロセスが致命的シグナル %d を受け取りました

en: %s: %s exited with status %d
ja: %s: %s はステータス %d で終了しました

en: %s: warning: missing SYSCALLS file `%s'
ja: %s: 警告: SYSCALLS ファイル `%s' がありません

en: %s: can't read aux info file `%s': %s
ja: %s: 副 info ファイル `%s' を読むことができません: %s

en: %s: can't get status of aux info file `%s': %s
ja: %s: 副 info ファイル `%s' の状態を取得することができません: %s

en: %s: can't open aux info file `%s' for reading: %s
ja: %s: 副 info ファイル `%s' を読み込み用に開くことができません: %s

en: %s: error reading aux info file `%s': %s
ja: %s: 副 info ファイル `%s' を読み込み中にエラー: %s

en: %s: error closing aux info file `%s': %s
ja: %s: 副 info ファイル `%s' を閉じている最中にエラー: %s

en: %s: can't delete aux info file `%s': %s
ja: %s: 副 info ファイル `%s' を削除できません: %s

en: %s: can't delete file `%s': %s
ja: %s: ファイル `%s' を削除できません: %s

en: %s: warning: can't rename file `%s' to `%s': %s
ja: %s: 警告: ファイル `%s' を `%s' 名前変更できません: %s

en: %s: conflicting extern definitions of '%s'
ja: %s: '%s' の外部定義が矛盾しています

en: %s: declarations of '%s' will not be converted
ja: %s: '%s' の宣言は変換されません

en: %s: conflict list for '%s' follows:
ja: %s: `%s' に対する矛盾一覧は以下の通りです:

en: %s: warning: using formals list from %s(%d) for function `%s'
ja: %s: 警告: %s(%d) からの形式リストを、関数 `%s' の為に使います

en: %s: %d: `%s' used but missing from SYSCALLS
ja: %s: %d: `%s' は使われていますが SYSCALLS にありません

en: %s: %d: warning: no extern definition for `%s'
ja: %s: %d: 警告: `%s' に対する外部定義がありません

en: %s: warning: no static definition for `%s' in file `%s'
ja: %s: 警告: `%s' の静的定義がファイル `%s' の中にありません

en: %s: multiple static defs of `%s' in file `%s'
ja: %s: `%s' の静的定義がファイル `%s' の中で重複しています

en: %s: %d: warning: source too confusing
ja: %s: %d: 警告: ソースが混乱しすぎています

en: %s: %d: warning: varargs function declaration not converted
ja: %s: %d: 警告: varargs 関数宣言が変換されていません

en: %s: declaration of function `%s' not converted
ja: %s: 関数 `%s' の宣言が変換されていません

en: %s: warning: too many parameter lists in declaration of `%s'
ja: %s: 警告: `%s' の宣言にパラメータリストが多すぎます

en: 
    %s: warning: too few parameter lists in declaration of `%s'
ja: 
    %s: 警告: `%s' の宣言にパラメータリストが少なすぎます

en: %s: %d: warning: found `%s' but expected `%s'
ja: %s: %d: 警告: `%s' が見つかりましたが `%s' が期待されています

en: %s: local declaration for function `%s' not inserted
ja: %s: 関数 `%s' のローカル宣言が挿入されていません

en: 
    %s: %d: warning: can't add declaration of `%s' into macro call
ja: 
    %s: %d: 警告: `%s' の宣言をマクロ呼び出しに追加できません

en: %s: global declarations for file `%s' not inserted
ja: %s: ファイル `%s' の大域宣言が挿入されていません

en: %s: definition of function `%s' not converted
ja: %s: 関数 `%s' の定義が変換されていません

en: %s: %d: warning: definition of %s not converted
ja: %s: %d: 警告: %s の定義が変換されていません

en: %s: found definition of `%s' at %s(%d)
ja: %s: `%s' の定義が %s(%d) に見つかりました

note: If we make it here, then we did not know about this function definition.
en: %s: %d: warning: `%s' excluded by preprocessing
ja: %s: %d: 警告: `%s' はプリプロセスから除外されています

en: %s: function definition not converted
ja: %s: 関数の定義が変換されていません

en: %s: `%s' not converted
ja: %s: `%s' は変換されていません

en: %s: would convert file `%s'
ja: %s: `%s' を変換します

en: %s: converting file `%s'
ja: %s: ファイル `%s' を変換中

en: %s: can't get status for file `%s': %s
ja: %s: ファイル `%s' の状態を取得することができません: %s

en: %s: can't open file `%s' for reading: %s
ja: %s: 読み込み用にファイル `%s' を開くことができません: %s

en: 
    %s: error reading input file `%s': %s
ja: 
    %s: 入力ファイル `%s' を読み込み中にエラー: %s

en: %s: can't create/open clean file `%s': %s
ja: %s: きれいなファイル `%s' を作成/オープンできません: %s

en: %s: warning: file `%s' already saved in `%s'
ja: %s: 警告: ファイル `%s' は既に `%s' に保存されています

en: %s: can't link file `%s' to `%s': %s
ja: %s: ファイル `%s' を `%s' にリンクできません: %s

en: %s: can't create/open output file `%s': %s
ja: %s: 出力ファイル `%s' を作成したり開いたりすることができません: %s

en: %s: can't change mode of file `%s': %s
ja: %s: ファイル `%s' のモードを変更できません: %s

en: %s: cannot get working directory: %s
ja: %s: 作業ディレクトリが分かりません: %s

en: %s: input file names must have .c suffixes: %s
ja: %s: 入力ファイル名には拡張子 .c がなければいけません: %s

en: can't use '%s' as a %s register
ja: '%s' を %s のレジスタとして使うことができません

en: global register variable follows a function definition
ja: 大域 register 変数が関数定義の後ろにあります

en: Unable to find a register to spill in class `%s'.
ja: クラス `%s' 内で吐き出す先のレジスタが見つかりません

en: RTL check: access of elt %d of `%s' with last elt %d
ja: RTL check: `%2$s' の elt %1$d を最後の elt %3$d と一緒にアクセス

en: RTL check: expected elt %d type '%c', have '%c' (rtx %s)
ja: RTL check: elt %d タイプ '%c' のはずなのに '%c' (rtx %s)

en: RTL check: expected elt %d type '%c' or '%c', have '%c' (rtx %s)
ja: RTL check: elt %d 型 '%c' か '%c' のはずなのに '%c' (rtx %s)

en: RTL check: expected code `%s', have `%s'
ja: RTL check: コード `%s' のはずなのに `%s'

en: RTL check: expected code `%s' or `%s', have `%s'
ja: RTL check: コード `%s' か `%s' のはずなのに `%s'

en: RTL check: access of elt %d of vector with last elt %d
ja: RTL check: ベクタの elt %d を最後の elt %d と一緒にアクセス

en: Internal compiler error in `%s', at %s:%d
    Please submit a full bug report.
    See %s for instructions.
ja: `%s' %s:%d で内部コンパイラエラー
    全てバグレポートとして送ってください。
    方法は %s を見てください。

en: jump to `%s' invalidly jumps into binding contour
ja: `%s' へのジャンプは纏められたブロック内へ、無効にジャンプしています

en: `asm' cannot be used in function where memory usage is checked
ja: `asm' は メモリ利用を調べる関数の中では使えません

en: `asm' cannot be used with `-fcheck-memory-usage'
ja: `asm' は `-fcheck-memory-usage' と一緒に使えません

en: unknown register name `%s' in `asm'
ja: `asm' 中に不明なレジスタ名 `%s' があります

en: too many alternatives in `asm'
ja: `asm' 中の代替キーワードが多すぎます

en: operand constraints for `asm' differ in number of alternatives
ja: `asm' のオペランド拘束が代替番号とは異なります

en: output operand constraint lacks `='
ja: 出力オペランド拘束に `=' が欠けています

en: output operand constraint %d contains `+'
ja: 出力オペランド拘束 %d は `+' を含んでいます

en: operand constraint contains '+' or '=' at illegal position.
ja: オペランド拘束中、不正な位置に '+' や '=' が含まれています

en: `%%' constraint used with last operand
ja: `%%' 拘束が最後のオペランドとともに使われました

en: matching constraint not valid in output operand
ja: 出力オペランド内の拘束が正しくありません

en: output number %d not directly addressable
ja: 出力番号 %d は直接アドレス指定できません

en: more than %d operands in `asm'
ja: `asm' の中に %d を越えるオペランドがあります

en: hard register `%s' listed as input operand to `asm'
ja: ハードレジスタ `%s' が `asm' に対し、入力オペランドとして登録されました

en: input operand constraint contains `%c'
ja: 入力オペランド拘束が `%c' を含んでいます

en: matching constraint references invalid operand number
ja: 拘束に適合させる時に、無効なオペランド番号を参照しました

en: type size can't be explicitly evaluated
ja: 型の大きさは明示的に評価されるものではありえません

en: variable-size type declared outside of any function
ja: 変数サイズ型が関数の外側で宣言されました

en: Invalid option `%s'
ja: 無効なオプション `%s'

en: output pipe has been closed
ja: 出力のパイプが閉じられました

en: Errors detected in input file (your bison.simple is out of date)
ja: 入力ファイル中にエラー (あなたの bison.simple は古すぎます)

en: invalid register name `%s' for register variable
ja: `%s' はレジスタ変数としては無効なレジスタ名です

en: unrecognized register name `%s'
ja: 不明なレジスタ名 `%s'

en: Unrecognized option `%s'
ja: 認識不能なオプション `%s'

en: use -gdwarf -g%d for DWARF v1, level %d
ja: -gdwarf -g%d を使用 (DWARF v1, レベル %d)

en: use -gdwarf-2   for DWARF v2
ja: -gdwarf-2 を使用 (DWARF v2)

en: Data size %ld.
ja: データサイズ %ld.

en: %s%s%s version %s (%s) compiled by GNU C version %s.
    %s%s%s version %s (%s) compiled by CC.
ja: %s%s%s バージョン %s (%s) -- GNU C バージョン %s でコンパイル.
    %s%s%s バージョン %s (%s) -- CC でコンパイル.

en: options passed:
ja: オプションが渡された:

en: options enabled:
ja: オプションを有効に:

en: arrays of functions are not meaningful
ja: 関数の配列は意味がありません

en: function return type cannot be function
ja: 関数の返す型は関数ではいけません

en: invalid initializer for bit string
ja: 無効なビット列初期化子です

en: Tree check: expected %s, have %s
ja: Tree check: %s があるべき所に %s があります

en: Tree check: expected class '%c', have '%c' (%s)
ja: Tree check: クラス '%c' のはずが '%c' (%s)

en: global register variable has initial value
ja: 大域 register 変数が初期値を持っています

en: floating point trap outputting a constant
ja: 浮動小数点の即値を出力する際にトラップがかかりました

en: initializer for integer value is too complicated
ja: 整数の初期設定子の値が複雑すぎます

en: initializer for floating value is not a floating constant
ja: 浮動小数点数の初期設定子の値が、浮動小数点定数ではありません

en: unknown set constructor type
ja: 不明な設定済コンストラクタ型です

en: invalid initial value for member `%s'
ja: メンバ `%s' に対する無効な初期値

note: Print an error message for unrecognized stab codes.
en: Unknown stab %s: : 0x%x
ja: 未知のスタブ %s: : 0x%x

en: may not use both -EB and -EL
ja: -EB と -EL の両方を使うことはできません

en: -mapcs-26 and -mapcs-32 may not be used together
ja: -mapcs-26 と -mapcs-32 は同時に使えません

en: -msoft-float and -mhard_float may not be used together
ja: -msoft-float と -mhard_float は同時に使えません

en: -mbig-endian and -mlittle-endian may not be used together
ja: -mbig-endian と -mlittle-endian は同時に使えません

en: -mbsd and -pedantic incompatible
ja: -mbsd と -pedantic は共存できません

en: -mbsd and -mxopen incompatible
ja: -mbsd と -mxopen は共存できません

en: -mxopen and -pedantic incompatible
ja: -mxopen と -pedantic は共存できません

en: A -ifile option requires a -map option
ja: -ifile オプションには -map オプションが必要です

en: `-p' not supported; use `-pg' and gprof(1)
ja: `-p' は実装されていません. `-pg' と gprof(1) を使ってください

en: -static not valid with -mcoff
ja: -static は -mcoff とともに使われる場合は有効ではありません

en: -shared not valid with -mcoff
ja: -shared は -mcoff とともに使われる場合は有効ではありません

en: -symbolic not valid with -mcoff
ja: -symbolic は -mcoff とともに使われる場合は有効ではありません

en: -fpic is not valid with -mcoff
ja: -fpic は -mcoff とともに使われる場合は有効ではありません

en: -fPIC is not valid with -mcoff
ja: -fPIC は -mcoff とともに使われる場合は有効ではありません

en: -fpic not valid with -mcoff
ja: -fpic は -mcoff とともに使われる場合は有効ではありません

en: -fPIC not valid with -mcoff
ja: -fPIC は -mcoff とともに使われる場合は有効ではありません

en: -p option not supported: use -pg instead
ja: -p オプションはサポートされていません. 代わりに -pg を使ってください

en: -pipe is not supported.
ja: -pipe は実装されていません

en: may not use both -mfp64 and -msingle-float
ja: -mfp64 と -msingle-float の両方を使うことはできません

en: may not use both -mfp64 and -m4650
ja: -mfp64 と -m4650 の両方を使うことはできません

en: -mhard-float not supported.
ja: -mhard-float は実装されていません.

en: -msingle-float and -msoft-float can not both be specified.
ja: -msingle-float と -msoft-float を一度に指定することはできません。

en: -p profiling is no longer supported.  Use -pg instead.
ja: -p でのプロファイルはもう提供されません。代わりに -pg を使いましょう。

en: profiling not supported with -mg
ja: -mg でのプロファイルは提供されません

en: GNU C++ does not support -C without using -E
ja: GNU C++ は -E を伴わない -C を実装していません

en: -pg and -fomit-frame-pointer are incompatible
ja: -pg と -fomit-frame-pointer は共存できません

en: GNU C does not support -C without using -E
ja: GNU C は -E を伴わない -C を実装していません

en: -E required when input is from standard input
ja: 入力が標準入力の場合は -E が必要です

en: Compilation of header file requested
ja: ヘッダファイルのコンパイルが要求されました
